Zamka za prebrze vozače na ulazu u Goricu: Širi se priča da vozače vreba nova kamera za nadzor brzine kod Auto Zubaka na ulazu u naš grad

nadzorn kamere
Nova kamera na križanju kod Auto Zubaka / Foto: Gorica.info

Pazite da vas ne ulovi nova kamera za nadzor brzine koja se nalazi na križanju kod Auto Zubaka, na ulazu u Veliku Goricu iz smjera Zagreba. Ta se informacija poput munje proširila ovih dana po društvenim mrežama.

Gorica.info već je pisala da je naš grad prekriven brojnim nadzornim kamerama, od kojih neke stvarno i mjere brzinu na cestama. One su postavljene na pet lokacija u Gorici, od kojih je jedna upravo ova prije navedena.

Dakle, kamere se nalaze na raskrižju Ulice Rudolfa Fizira – Zagrebačke ulice (kamera za nadzor brzine kod Auto Zubaka), raskrižju Ulice kneza Ljudevita Posavskog – Kolodvorske ulice, Parku dr. Franje Tuđmana, raskrižju Ulice Slavka Kolara – Zagrebačke ulice i raskrižju Ulice 153. brigade Hrvatske vojske – Sisačke ulice.

”Ekipa, na semaforu velikog križanja na ulazu u Goricu (Zubak / aerodrom) postavljena je radar kamera koja je jučer aktivirana. Ograničenje brzine na tom križanju je 60 km/h i treba dosta ranije prikočiti jer je domet kamere velik“, stoji u upozorenju koje kola internetom.

nadzorne kamere
Na ovom mjestu brzinu treba smanjiti na 60 km/h / Foto: Gorica.info

Otišli smo provjeriti te navode. Činjenica jest da se, kada se vozi iz smjera Zagreba, nekih stotinjak metara prije križanja brzina ograničava na 60 km/h. To, vjerojatno ne predstavlja problem ako tom dionicom vozite u gužvi jer će vas ona prisiliti da smanjite brzinu, ali bi moglo biti opasno ako gužve nema. U tom slučaju će vozači vjerojatno većom brzinom od 60 km/h doći u ”opasnu zonu” i bit će snimljeni. I, nakon toga, vjerojatno kažnjeni.

Pitali smo mjerodavne je li kamera na tom mjestu stvarno aktivirana i radi li se o kameri za nadzor brzine. Odgovor ćemo objaviti čim ga dobijemo, no, bez obzira na njega, treba se pridržavati prometnih propisa koji su na tom dijelu ceste više nego jasni. Ipak, ta kamera još nije uvrštena u Googleov popis lokacija na hrvatskim cestama na kojima se nalaze kamere za video nadzor brzine.

– Osnovna svrha uvođenja sustava tehničke zaštite putem video nadzora je zaštita života, zdravlja ljudi i imovine na javnim mjestima s ciljem smanjenja izloženosti ljudi i imovine riziku od razbojstava, krađa, provala, nasilja, remećenja javnog reda i mira te poboljšanje prometa, rješavanje problema prometa u mirovanju i dijela komunalnih poslova – tako su iz gradske uprave pojasnili uvođenje video nadzora kada smo ih prvi puta pitali o ovoj temi.

Što se, pak, tiče vrste kamera, postavljene su, ovisno o lokacijama, prometne analitičke pokretne i fiksne kamere, fiksne kamere za opći nadzor (video nadzor) i panoramske kamere. Projekt postavljanja video nadzora na frekventnim mjestima u Gorici stajao je nas Velikogoričane, koji uplaćujemo novac u gradski proračun, gotovo dva milijuna kuna.

 

guest
3 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Umetnute povratne informacije
Pogledajte sve komentare
Dario Lucić
Dario Lucić
2 years ago

Poštovani, lako je za te kamere, veliki problem je postao semafor prema aerodromu, koji je bio najbolji do nedavno. Preko dana je još okej, ali navečer kada idem s posla , semafor iz smjera starog aerodroma prema Zubaku se ne pali po 10-15 minuta, ako se na kraju i upali zeleno. Taj semafor je problem veliki.

Ribničan
Ribničan
2 years ago

Mi porezni obveznici moramo platiti kamere koje nemaju opravdanja, a da bi nas kažnjavali zbog banalnih prekoračenja. Ograničenja brzine su preniska i neopravdana, a služe jedino da nas policija može kažnjavati. Nisam zagovornik divljanja na cestama, ali što je previše je previše. Kolnici neodržavani i oštećeni što kao posljedicu ima oštećene automobile, a to nitko ne vidi niti ne želi popraviti, važno je kažnjavati kako bi vojska neradnika mogla parazitirati na onima koji nešto zarađuju.

Stjepan Josipov
Stjepan Josipov
2 years ago
Odgovori na  Ribničan

Potpuno ispravno prijatelju moj. To je na žalost stvarnost današnjice. Sve su te ceste brze i moderne, pa ko može voziti 40 ili 60 kms i kakve bi gužve bile. Pitanje? Pa zašto se uopće grade nove ceste i zašto se proizvode novi brzi automobili? Naravno da treba obuzdati divljanje na cestama ali svi se mi bunimo zbog “banalnih” bezopasnih i glupih kazni.