PROJEKT “POLOŽAJ ŽENA U LOKALNOJ POLITICI” Karmen Rak (MOST): Prije će žena postati predsjednica SAD-a nego gradonačelnica Velike Gorice Očito ću se i u ovom mandatu baviti istim temama kao i u prošlom jer nedostaje političke volje za njihovo rješavanje /// Bivši gradonačelnik četiri je godine izbjegavao Šiljakovinu u kojoj sam vodila Mjesni odbor /// Muškarci se dogovaraju u birtiji, dok žene za nju nemaju baš vremena

karmen rak
Karmen Rak gradska je vijećnica u drugom uzastopnom mandatu

Karmen Rak u politiku se uključila nakon pojave Mosta na hrvatskoj političkoj sceni. Kaže kako je Most izabrala jer je bila impresionirana njihovim počecima u Metkoviću. To ju je potaknulo da im se pridruži. Vijećnica je u goričkom Gradskom vijeću u drugom mandatu i predsjednica Kluba Mostovih vijećnika. Često se susreće s predrasudama u svom političkom radu samo zato što je žena.

S Karmen Rak razgovaramo o položaju žena u lokalnoj politici.

  1. Koji su vas razlozi ponukali da se počnete baviti politikom i da se pridružite Mostu?

Pozitivna energija i činjenica da se stvari mogu promijeniti. Primjer iz Metkovića potaknuo me da se pridružim stranci Most. Do tada nisam nikad bila ni u jednoj stranci niti sam se bavila politikom. Također i činjenica da se kod nas nije držalo do osnovnih stvari kao što su održavanje cesta, košnja trave i slično, bili su poticaj da probam promijeniti nešto. Treba probati da vidiš kako to funkcionira i moram priznati da nije nimalo jednostavno, osim ako ti je svejedno pa si tu samo reda radi da si na listi.

  1. Već ste drugi mandat vijećnica u Gradskom vijeću, kako procjenjujete odnose prema ženama vijećnicama?

Odnosi prema ženama vijećnicama su korektni. Nažalost, mali broj vijećnica se javlja za riječ ili sudjeluje u raspravi, eventualno neka postavi pokoje pitanje na aktualnom satu.

  1. S kojim temama se bavite kroz svoj politički rad?

Teme kojima sam se bavila proteklih četiri godine su, nažalost, i teme kojima ću se izgleda baviti i narednih četiri godine mandata. Tu je autobusni kolodvor, za koji sam podnosila amandmane, no nažalost nije bilo političke volje da se taj problem riješi. Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća ponovo sam postavila to pitanje. Predložila sam da se proba dogovoriti s Ministarstvom prometa i ministrom Olegom Butkovićem, koji je Rijeci ponudio rješenje za kolodvor koji bi se financirao 85% iz EU fondova a 15% sredstvima ministarstva. Gdje je tu Velika Gorica? Ako nećemo tražiti, ništa nećemo ni dobiti.

Pitanje groblja Kušanec je također tema kojom sam se bavila i još se bavim. Nažalost već jedanaest godina se gradi i utrošeno je malo više od 42 milijuna kuna. Nadam se da će ta tema zatvoriti ove godine.

Teme vezane uz kvalitetu života, tu prvenstveno mislim na čistoću zraka, a vezano za asfaltnu bazu u Lomnici, čistoću i zaštitu naše vode te čišćenje i održavanje zaraslih površina u gradu i okolici. U Velikoj Gorici tema ne nedostaje.

  1. Aktivni ste i u Mjesnom odboru Šiljakovina. Kako su vaši mještani reagirali na vaš politički angažman?

Moram priznati da su mnogi bili iznenađeni, osim onih koji me jako dobro znaju. Neki su, nažalost, iznenadili i mene svojim ružnim i neprimjerenim komentarima i odnosom. Uvijek polazim od toga da se u svakom selu mještani trebaju dogovoriti u korist sela bez obzira na stranke kojima pripadaju. Svi se vozimo po istoj cesti, djeca nam idu u istu školu, što fali i smeta jednom smeta i drugom. Treba svoje osobne interese i odnose staviti po strani i probati zajednički riješiti što se može.Toga je nažalost nedostajalo!

  1. S bivšim gradonačelnikom Draženom Barišićem niste imali uspješnu suradnju dok ste vodili Mjesni odbor, gdje je bio problem – u tome šte ste žena ili što ste iz Mosta?

Preciznije, s bivšim gradonačelnikom Draženom Barišićem nisam imala nikakvu suradnju. Nažalost, u četiri godine nije našao vremena da obiđe MO Šiljakovinu ili da podrži bilo koji prijedlog za dobrobit sela. Jedina stvar koja se napravila u Šiljakovini jest most u zaseoku Matkovićima, no i to je jedva odobrio.

Pretpostavljam da je ikako mogao odbiti, napravio bi to. Tu se pokazalo jedinstvo mještana koji su zajedno sa mnom bili spremni na prosvjede. Nije mi žao truda uloženog u to, samo mi je smiješno da su se na ovim izborima kolege iz HDZ-a hvalili upravo tim mostom.

Damir Slojšek, Nikola Grmoja i Karmen Rak
  1. Kakav je, prema vašem mišljenju, položaj žena općenito u lokalnoj politici? Koliko žene sa svojim idejama uspijevaju doći do javnosti i birača?

U političkom životu Velike Gorice je malo žena, barem onih koje su na nekim pozicijama. Gledajući iz vlastitog iskustva i na svojem primjeru, smatram da imamo manje vremena na raspolaganju da bi se bavile politikom. S druge strane možda i nema baš prevelikog interesa jer je to većinom bilo rezervirano za muškarce. Teško se u manjim sredinama nositi s time da nešto vodiš a da si žena. Muškarci često dogovaraju svoje poslove i planove za stolom u birtiji, dok žene nemaju tu naviku. Mi smo takva sredina i biti žena u takvim okolnostima je veliki minus. Tu se svakako moraš više truditi i nametnuti i još k tome boriti s različitim stereotipima i uvijek će ti nešto faliti.

  1. Na listama stranaka za Gradsko vijeće žene su obično na mjestima s kojih se ne postaje vijećnik. Neke stranke uporno krše Zakon o ravnopravnosti spolova koji propisuje da žena treba biti 40 posto na kandidacijskim listama. Vjerujete li da će sve stranke napokon početi poštovati tu odredbu?

Poštivat će ju samo ako ne žele dobiti propisane kazne za neispunjavanje kvota a ne zato što žele više žena u vijeću. Dovoljno je pogledati sastav Gradskog vijeća i sve je jasno. U prvih deset mjesta na stranačkim izbornim listama obično je jedna do dvije žene.

  1. Napreduju li žene u stranačkoj hijerarhiji istom brzinom kao i muškarci ili postoje razlike zasnovane isključivo na spolu?

Smatram da žene definitivno ne napreduju jednako brzo u stranačkim hijerarhijama kao muškarci. Ponekad je to zaista jer nema interesa žena da se izlože toliko, ali u većini slučajeva su glavna mjesta rezervirana za muškarce. Malo je žena u samome vrhu i to većinom na centru ili lijevo.

Karmen Rak u jednoj od mnogobrojnih akcija koje je organizirala gorička podružnica Mosta
  1. Postoji li, prema vašem mišljenju, razlika između desnih, lijevih i stranaka centra u odnosu prema ženama članicama u Velikoj Gorici?

Određena razlika postoji. Mislim da je u desnim strankama ipak manje članica žena dok u strankama centra i lijevima zastupljenost je veća.

  1. Ako pogledamo press konferencije lokalnih stranaka rijetko na njima govore žene. Koliko se glas žena može čuti u lokalnoj politici?

Da, slažem se u potpunosti. Fali nam još uvijek  žena koje se neće ustručavati javno govoriti i nastupati.

  1. Hoće li žena, po vašem mišljenju, prije postati predsjednica SAD-a ili gradonačelnica Velike Gorice?

Definitvno predsjednica SAD-a. Mislim da mi kao društvo još nismo spremni na to. Tko zna, možda se baš i iznenadimo!

 

Tekst je objavljen u sklopu Programa ugovaranja novinarskih radova u elektroničkim publikacijama Agencije za elektroničke medije.

Tvornica sadržaja - Vodimo Vas do cilja
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentari
Umetnute povratne informacije
Pogledajte sve komentare