JESTE LI ZNALI? Sve više zaposlenih u pravnim osobama u Zagrebačkoj županiji, ali samo 39% su žene

žene zaposleni
Ilustracija: Pixabay

Broj zaposlenih u pravnim osobama u Zagrebačkoj županiji konstantno raste posljednjih godina. Pokazuju to podaci Državnog zavoda za statistiku. Prošle godine u pravnim osobama naše županije radilo je 84.035 ljudi, odnosno otprilike 21.000 više nego 2015. godine.

To je dobar statistički pokazatelj, ali u tom broju je relativno malo žena. Lani ih je bilo 32.548, odnosno samo 39 posto zaposlenih bile su žene.

Lani je još 11.979 ljudi bilo zaposleno u obrtima i djelatnostima slobodnih zanimanja. Taj je broj konstantan proteklih godina, pa je, primjerice, u obrtima i slobodnim zanimanjima prije pet godina radilo 12.011 ljudi. I u ovoj kategoriji više je muškaraca nego žena.

No, taj je omjer ipak nešto povoljniji nego u strukturi zaposlenih kod pravnih osoba. U obrtima i slobodnim zanimanjima lani je, prema Državnom zavodu za statistiku, u Zagrebačkoj županiji radilo 5015 ili nešto manje od 42 posto žena.

Poslodavci u našoj županiji, očito, više preferiraju muškarce nego žene.

Po ukupnom broju poduzeća, odnosno trgovačkih društava i obrta Zagrebačka županija peta je u Hrvatskoj.

*** Tekst je dio projekta Naša županija ***

guest
0 Komentari
Umetnute povratne informacije
Pogledajte sve komentare