Danas obilježavamo dan volontera: Mladi liječnik Leon Romčević dugogodišnji je volonter Crvenog križa

Foto: Privatna arhiva

Međunarodni je dan volontera kojemu je cilj sve aktivnosti volontera i njihov rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. U našem gradu djeluje velik broj volontera i raznih volonterskih klubova (počev od osnovne škole), a mi danas donosimo priču o jednom od njih. Riječ je od 26-godišnjem Leonu Romčeviću koji je nakon osnovne škole i Gimnazije upisao Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

– Diplomirao sam prošle godine i trenutno radim kao liječnik u vanbolničkoj hitnoj medicinskoj službi, a uskoro ću na specijalizaciju na KBC Zagreb. U slobodno vrijeme bicikliram, plivam, planinarim i kao većina svojih vršnjaka družim se s prijateljima, putujem, a ono na što sam, iskreno, najponosniji – volontiram u Gradskom društvu Crvenog križa Velika Gorica – kaže Leon.

volontera

Sve je počelo s natjecanjem iz prve pomoći

Njegova priča s Crvenim križem započela je još u osmom razredu osnovne škole kad se na mali nagovor njegove tadašnje nastavnice Ružice Brnade uključio u pripreme za natjecanje iz prve pomoći.

-Takav interaktivni, sasvim drugačiji oblik natjecanja, poprilično me se dojmio tako da sam već tada, što mi je nekako bilo i logično, odlučio postati liječnikom. Na natjecanje sam išao i u srednjoj školi, a sve sam se više počeo uključivati i u druge aktivnosti Crvenog križa jer me oduševio način rada i pristup volonterima tadašnje ravnateljice i drugih zaposlenika koje s ponosom danas mogu zvati dugogodišnjim prijateljima.

S vremenom je postao članom Gradskog interventnog tima. To je zapravo skupina volontera educirana za brzo i kvalitetno reagiranje u različitim katastrofama, bilo da su uzrokovane prirodnim nepogodama ili djelovanjem čovjeka.

– Često ljudi misle da se u konačnici bavimo samo prvom pomoći, ali to je daleko od istine. Interventni je tim, osim za to, educiran i sve one druge aktivnosti koje su potrebne u takvim situacijama, a uključuju psihosocijalnu pomoć, službu traženja koja je zadužena za spajanje članova obitelji i traženje nestalih, podizanje naselja te osiguravanje smještaja i obroka, osiguravanje vode i sanitacije te brojne druge, ovisno već o tome što koja situacija iziskuje.

Sudjelovao je u brojnim akcijama – od poplave u Gunji do migrantske krize

Kao član interventnog tima sudjelovao je u brojnim akcijama Crvenog križa, počevši od poplave u Gunji, velike migrantske krize 2015. pa sve do nedavnih potresa koji su pogodili dijelove središnje Hrvatske pa tako i naš grad i okolicu, ali i krize koju je prouzročio novi koronavirus.

– Ovisno o potrebama situacije, mogućnostima pojedinih volontera i njihovim vještinama vodstvo Crvenog križa organizira nas po radilištima kako bi sve funkcioniralo na najvišem mogućem nivou. Primjerice, kako sam tada još bio maloljetan i išao sam u školu, za vrijeme poplave u Slavoniji 2013. nisam išao volontirati na sam teren, već sam svakog dana nakon škole odlazio u organizirano skladište gdje smo prikupljali hranu i stvari potrebne unesrećenima, pregledavali ih,  razvrstavali i u konačnici slali na mjesto događaja.

Nerijetko dobijem upite o tome je li takav oblik korištenja slobodnog vremena stresan. Iskreno, ponekad jest. Nikad ne znate što vas čeka na terenu, ali iskustvo i vještine ga s vremenom zaista smanje na najnižu moguću razinu. Ako znate neke osnovne principe rada, sve drugo već nekako sjedne na mjesto. Na kraju krajeva, zapravo se često dobro zabavimo jer smo odlična ekipa svih uzrasta, a uz to, što je najvažnije, znatno pomognemo zajednici i svima kojima je pomoć potrebna.

volontera

Volonterska iskustva koriste mu u profesionalnom životu

Kako savladati emocije u tim teškim situacijama, ostati pribran…

– Što se tiče emocija, njih se nikada ne možete riješiti. Neke situacije vas pogode više, neke manje. Poanta je samo naučiti nositi se s negativnim osjećajima. Mislim da mi je volontiranje na taj način mnogo pomoglo upravo u profesionalnom životu jer sam na neke loše stvari već unaprijed bio spreman. Isto tako sam naučio da je život jako nepredvidiv i krhak pa da zaista moramo čuvati jedni druge, brinuti se ne samo o onima koji su nam bliski, već svima oko sebe. Na kraju krajeva, poanta je da rastemo i razvijamo se kao zajednica jer se u kvalitetnoj okolini smanjuju prilike za lošim događajima, a ako se isti i dogode, mnogo se lakše rješavaju.

Kakve benefite donosi volontiranje?

– Kad sam počeo s volontiranjem prije desetak godina, ni na kraj pameti mi nisu bili nikakvi benefiti. Bilo mi je dovoljno, i dan danas je, to da svojim vještinama mogu nekome pomoći. Taj osjećaj koji dobijete pružanjem pomoći kome je potrebna, makar ona bila u najmanjem mogućem obliku, zaista je nezamjenjiv i neusporediv s ičim drugim.

Međutim, kada se osvrnem na cijelu tu priču, lagao bih kada bih rekao da mi volontiranje nije uvelike koristilo u životu. Kasnije sam tek shvatio koliko sam znanja i iskustva stekao na ovaj način i kako sam tako zaista uspio povezati ugodno s korisnim. Kad sam krenuo raditi, ali i za vrijeme studija, poprilično mi je značilo to što sam sve naučene vještine mogao uključiti u životopis, čime sam dobio priliku za brojne druge edukacije i putovanja. Tako sam prije više godina bio hrvatski predstavnik Crvenog križa na kampu mladih u Portugalu. Volontiranjem, dakle, ne pomažete samo drugima već i sebi.

volontera

I ti možeš postati volonter Crvenog križa

Crveni križ uvijek je u potrazi za volonterima. S obzirom na to da se opseg zaduženja i akcije uvijek povećavaju i potreba za kvalitetnom ljudskom snagom u stalnom je porastu. Svatko se može uključiti kada god poželi. Potrebno je samo javiti se u ured Gradskog društva Crvenog križa ili se jednostavno javiti e-mailom, a može i telefonski. Svi detalji vezani za prijavu dostupni su na internetskim stranicama velikogoričkog Crvenog križa.

– Svima bih toplo preporučio da se jave jer, čak i ako nemate mnogo slobodnog vremena, i malo je dovoljno za odvojiti i pronaći neki oblik volontiranja prema vašim afinitetima. Osim što ćete kvalitetno potrošiti vrijeme i biti koristan član zajednice, mnogo ćete toga naučiti, steći brojne prijatelje i dobro se zabaviti. Edukacije često imamo na različitim mjestima po Hrvatskoj, tako da su putovanja vikendom jedna velika prednost.

Mnogo toga naučite, upoznate brojne ljude, a sve to doživite kao izlet koji vam kasnije omogućava da znate reagirati u kriznim situacijama i postanete osoba na koju se zajednica može osloniti u kriznim vremenima.

Osobno bih naveo edukacije koje imamo u kampu Crvenog križa u Selcu gotovo svake godine. Njih jako volim jer se tad, uz sve vještine koje dodatno uvježbamo, svi članovi tima družimo nekoliko dana pa ih doživim kao teambuilding na kojem se međusobno podrobnije upoznamo i zbližimo, što je također vrlo važna stavka, pogotovo kada uzmete u obzir da su to ljudi na koje ćete vrlo vjerojatno morati računati jednom u budućnosti kada do neke krize zaista i dođe.

volontera

Educira i naše najmlađe sugrađane u pružanju prve pomoći

Leon često drži i edukacije našim najmlađim sugrađanima, te taj rad posebno voli.

– Kako sam osobno najviše specijaliziran upravo za već spomenutu prvu pomoć – ono što me inicijalno i privuklo volontiranju, često držim edukacije iz prve pomoći prvenstveno djeci u vrtićima i školama, ali naravno i članovima našeg gradskog interventnog tima. Posebice volim rad s djecom upravo zato što su poprilično znatiželjna i suradljiva, a ovisno o uzrastu, na njima primjeren način i kroz igru učim ih osnovnim vještinama prve pomoći.

Zajedno s ravnateljicom našeg gradskog društva, Renatom Deak, najčešće odlazim u goričke vrtiće gdje učimo djecu kako jedni drugima, ali i starijima, mogu pomoći u situacijama u kojima se oni sami najčešće nađu. S njima ne radimo ništa komplicirano, ali ono što ih učimo, od, primjerice, zaustavljanja krvarenja iz nosa ili postavljanja osobe bez svijesti u bočni položaj, vrlo dobro prihvate i savladaju. Sve to radimo na zabavan način i zaista tih oko 45 minuta uspijevaju izvrsno održati koncentraciju.

Edukaciju dožive kao igru, dok istovremeno nauče važne, a opet jednostavne vještine za stvarni život. Mislim da kao društvo nerijetko podcjenjujemo njihove mogućnosti. Danas su djeca od malena izložena velikoj količini informacija i zaista moram reći da sam oduševljen koliko su pametna i sposobna. Neki već unaprijed znaju stvari koje ih dođemo naučiti pa i sami pomažu jedni drugima za vrijeme tog našeg druženja – priča nam Leon.

– Za kraj bih još jednom svima htio poručiti kako volonteri nisu plaćeni za to što rade jer volonterski rad sam po sebi nema cijenu. Neprocjenjiv je, a uz iskustvo i sve nabrojane prednosti ni u kojem slučaju nije puki trošak slobodnog vremena, već način kako ćete ovaj svijet učiniti ljepšim mjestom za život sebi i svima koji vas okružuju – poručio je mladi liječnik i volonter Leon Romčević.

*** Tekst je dio projekta Naša županija ***

Tvornica sadržaja - Vodimo Vas do cilja
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentari
Umetnute povratne informacije
Pogledajte sve komentare