Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 61. kolumna za portal Gorica.info.
KAD BI VAŠ BIZNIS MOGAO PRIČATI…
Jedna od najboljih poslovnih knjiga koju sam ikada pročitao i koju toplo preporučam svima, bez obzira da li su privatni poduzetnici ili to tek planiraju postati, je “Road less stupid” od mog mentora Keitha Cunninghama.
Osim što obiluje pragmatičnim, jednostavnim i učinkovitim poslovnim savjetima i strategijama, ova je knjiga specifična po tome što se na kraju svakog poglavlja nalazi popis pitanja za koja Keith preporuča da postanu dio i vašeg “Thinking time” rituala, dubinskog promišljanja o kojem sam već ranije pisao.
Benefit tog rituala su višestruki, ali je gotovo nezamislivo da smo u vrijeme današnjeg bombardiranja informacijama i ovisnosti o internetu, pametnim telefonima i društvenim mrežama, sposobni izdvojiti 45 minuta za jedno pitanje, olovku i papir.
Dok to pišem, izgledam sam sebi kao relikt prošlosti koji isključuje mobitel da bi koristio olovku i papir, ali nagrada tako uloženog vremena je neprocijenjiva.
Jedno od pitanja koje mi je privuklo pažnju je sljedeće: “Kad bi vaš biznis mogao pričati, što bi rekao o sebi?”
Pitanje izgleda jednostavno, ali je toliko slojevito, pogotovo ako ste u stanju riješiti se svih distrakcija i iznova vraćati fokus vlastitog uma na jedno jedino pitanje.
Ritual dubinskog promišljanja je izuzetno naporan na početku, jer smo zbog ovisnosti o društvenim mrežama izgradili umjetnu naviku da nismo nikad prisutni ovdje i sada. Uvijek gledam što rade drugi, gdje su drugi i što se dešava kod nekog drugog.
Upravo je iz tog razloga vrijednost ovog rituala nemjerljivo veća nego što se to čini na početku – razvijamo svoj uglavnom zakržljali mentalni mišić stavljanjem i vraćanjem fokusa uvijek na isto pitanje, a istovremeno smo prisutni ovdje i sada.
Odgovori na pitanje što bi moj biznis mogao reći kad bi pričao, nisu bitni samo za vlasnike. Modifikaciju tog istog pitanja si može postaviti bilo koji zaposlenik za svoje radno mjesto.
U mom slučaju su se odgovori grupirali u dvije skupine – više izvjesnosti/sigurnosti i više jasnoće/jednostavnosti.
Svima nam je potrebno više sigurnosti u ovim neizvjesnim vremenima, kad još uvijek ne znamo kada i kako će se život odvijati u sljedećim mjesecima i godinama.
Trebamo promisliti što to moramo svaki dan donijeti na radno mjesto i u svoj kolektiv da bi se naši zaposlenici osjećali sigurnije i sa manje neizvjesnosti.
Jasnoća je s druge strane toliko važna jer daje snagu u apsolutno svemu. Kompleksnost je veliki protivnik uspješnog poduzetnika i moramo kontinuirano pojednostavljivati stvari, činiti ih jasnijim i učinkovitijim. U mom poslovanju to je proces koji nikad ne prestaje.
Nedavno smo naš cijeli prodajni proces u tvrtki koja se bavi distribucijom medicinskih proizvoda, sveli na samo tri simbola: trokut, krug i kvadrat. Ne mogu vam otkriti detalje, ali možda jednom napišem članak o tome.
Sve to su posljedice traženja odgovora na jedno pitanje uz pomoć olovke i papira.
Što bi vaš biznis rekao o vama kad bi mogao pričati?
.