Zagrebačka županija je s 14.248 poljoprivrednih gospodarstava vodeća hrvatska županija u toj statističkoj kategoriji. Osim po broju upisanih poljoprivrednih gospodarstva, Zagrebačka županija je također i u samom nacionalnom vrhu prema broju mladih poljoprivrednih gospodarstva čije odgovorne osobe nisu starije od 40 godina. Njih je, naime, u 2021. godini bilo ukupno 1786, a samo je jedna županija u Hrvatskoj uspješnija u toj kategoriji.
Zagrebačka županija podupire poljoprivrednike
U strukturi veličine poljoprivrednih gospodarstava dominantna su poljoprivredna gospodarstva s poljoprivrednom površinom do 3 hektara i u ukupnom broju gospodarstva ona čine gotovo 60 posto. Poljoprivrednih površina pod ekološkim uzgojem u Zagrebačkoj županiji u 2019. godini bilo je 181, a prostirale su se na površini nešto većoj od 2100 hektara.
Zagrebačka županija iznimno cijeni sve ove brojke te različitim modelima pomoći želi ih još više unaprijediti. Tako je ove godine za bespovratne potpore u poljoprivredi proračunom osigurano 3,8 milijuna kuna te još dodatnih 1,8 milijuna kuna nedavnim rebalansom.
– Lijepo je vidjeti konkretne rezultate potpora koje Zagrebačka županija daje svojim poljoprivrednicima. Potpore se mogu koristiti za nabavu opreme, okrupnjavanje poljoprivrednog i šumskog zemljišta, premiju osiguranja, očuvanje genetskog potencijala u stočarstvu, edukacije, stručnog osposobljavanja ili izradu web stranica – naglasio je zamjenik župana Damir Tomljenović.
Božidar Hrenković: Stalan rast i modernizacija proizvodnje
Jedan od mladih poljoprivrednika koji očekuje financijsku injekciju iz županijskog proračuna je i naš Božidar Hrenković, vlasnik poljoprivrednog gospodarstva Jagodar – HB u Donjoj Lomnici. Riječ je, naime, o jednom od najvećih proizvođača jagoda u Zagrebačkoj županiji. Božidarova vizija jest stalan rast i modernizacija proizvodnje. Upravo su to i razlozi koji su ga ponukali da se prijavi na županijski natječaj.
– Proizvodnja naših jagoda odvija se u plastenicima. Oni su obloženi specijalnim folijama koje pružaju idealne mikro-uvjete za rast jagoda. Međutim, te su folije izložene meteorološkim utjecajima koji iz godine u godinu postaju sve ekstremniji. Stoga ih je svakih pet godina potrebno zamijeniti. Nadam se financijskoj potpori Zagrebačke županije kojom bismo zamijenili folije i obnovili plastenike te tako još više podignuli kvalitetu našeg poslovanja – rekao nam je Božidar Hrenković.
Poljoprivredno gospodarstvo Jagodar – HB, osim jagoda, bavi se i proizvodnjom jabuka te lješnjaka. Obiteljska tradicija seže od 2000. godine, a Božidar je još za vrijeme studija na Agronomskom fakultetu preuzeo posao 2008. Od tada se poslovanje razvija i na druge kulture. Ukupno obrađuje 18 hektara površine. Osim 8300 m² grijanih plastenika s jagodama, na poljoprivrednim površinama u Petrovini Turopoljskoj posadio je i pet hektara jabuka, šest hektara nasada lijeske te oranice na kojima se mijenjaju kulture.
Treba naglasiti da je Božidar u posao unio i nove ideje kojima je osuvremenio proizvodnju. Tako na PG-u Jagodar – HB berba jagoda traje od početka svibnja pa sve do početka studenog zahvaljujući višerodnim sortama jagoda, takozvanim mjesečarkama. Jedan nasad ovih jagoda može se brati i do pedeset puta.
“Mislim da bi bilo pogrešno raditi nešto drugo, čak i za veći novac…“
Božidar Hrenković, kako sam priznaje, nije zadovoljan položajem agronomske struke u domaćoj poljoprivredi. Stoga nije želio postati vitezom uzaludnog znanja pa se prihvatio posla za koji se i školovao.
– Istina je da me nitko ne tjera da ovo radim. Međutim, odavno sam se primio ovog posla i stekao visoku naobrazbu. Mislim da bi bilo potpuno pogrešno raditi nešto drugo, makar i za veći novac – iskreno priznaje Hrenković.
Problema u poljoprivredi je puno, od uvoza jeftinih i manje kvalitetnih proizvoda pa do sve češćih ekstremnih vremenskih nepogoda koje predstavljaju uteg za svakog poljoprivrednika. Stoga su različite mjere pomoći Zagrebačke županije itekako važne i vrijedne za razvoj obiteljskih gospodarstava na kojima se proizvode zdravi i ekološki prihvatljivi proizvodi. Treba naglasiti da potpore dosežu do 100 tisuća kuna po korisniku, odnosno do 150 tisuća kuna ako se radi o ekološkom poljoprivredniku.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***
.