Formiranjem mobilnih timova za cijepljenje dodatno ćemo omogućiti svim građanima da učinkovito zaštite svoje zdravlje od zaraze i posljedica COVID-19 – najavili su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Razina cijepljenja u Hrvatskoj koja bi osiguravala bolju zaštitu građana od zaraze virusom SARS-CoV-2 i zdravstvenih posljedica koje virus uzrokuje, još je uvijek manja od poželjne, pa su Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo posegnuli za novom strategijom cijepljenja.
Bolje rečeno, uz dosadašnje aktivnosti informiranja građana o cjepivu, njegovim svojstvima i učincima, te cjepnim mjestima, dodatno će se aktivirati mobilni timovi za cijepljenje građana u manje naseljenim mjestima u Hrvatskoj, te u sredinama gdje je dostupnost zdravstvenih usluga manja nego u urbanim mjestima.
– Svaki novocijepljeni građanin, posebno oni starije životne dobi i s težim kroničnim oblicima bolesti, koji su najranjiviji u ovoj epidemiji, korak je prema učinkovitijoj zaštiti njihova zdravlja. Medicinska znanost je otkrila, a životna praksa potvrdila, da je cjepivo najbolja zaštita od težih oblika bolesti, a poglavito smrtnih posljedica. Od pet hospitaliziranih pacijenata s ozbiljnijim problemima od zaraze, samo je jedan u potpunosti ili djelomično primio cjepivo. Nažalost, od pet preminulih, četvero njih nije cijepljeno. To najupečatljivije govori o odnosu cjepiva i smrtnosti – izjavio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
Pojedinci negiraju znanstvene činjenice
Capak ističe kako je u javnom prostoru još uvijek upečatljivo prisutan otpor cijepljenju i negiranje znanstveno utvrđenih činjenica, pa čak i od pojedinih zdravstvenih djelatnika, što im ne služi na čast, iako ih realna slika epidemije u svemu opovrgava.
Aktivnosti koje provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo zajedno sa svim županijskim zavodima za javno zdravstvo diljem zemlje upravo su okrenute ne samo zaštiti zdravlja svakog pojedinca, već narodnom zdravlju kako je to prije stotinu godina promovirao i utemeljio dr. Andrija Štampar, Hrvat, svjetski poznati liječnik, čije ime s ponosom nosi Škola narodnog zdravlja.
– Zato i nastavljamo sa svim oblicima informiranja građana o opasnostima koje nosi COVID-19, o cjepivu i cijepljenju sa svim činjenicama koje govore o njegovu učinku, kao i mogućim nuspojavama, a sve kako bismo svakom građaninu naše zemlje omogućili da se učinkovito zaštiti od zaraze i posljedica za njegovo zdravlje. Svaki novocijepljeni građanin Hrvatske za nas je pozitivan iskorak i uspjeh – ističe Capak.
Mobilni timovi u ruralnim područjima
Mobilni timovi u ruralnim područjimaMobilne timove koji će obavljati cijepljenje građana u manje naseljenim područjima, te onima koji sami ne mogu dolaziti do mjesta za cijepljenje osnivat će Hrvatski zavod za javno zdravstvo, županijski zavodi te domovi zdravlja na područjima svojeg djelovanja. Uz navedeno, osigurat će se dodatna dostupnost za invalide i teško pokretne osobe povećanjem broja drive-in mjesta te za imunokompromitirane i kronične bolesnike cijepljenje u bolnicama koje isti redovno posjećuju. Oni će biti dodatni poticaj i svim drugim dosadašnjim načinima cijepljenja koji su dostupni građanima.
– Epidemija COVID-19 pokazala je da samo zajedničkim djelovanjem možemo biti učinkoviti u njezinu suzbijanju. Kao što građane svakodnevno pozivamo i savjetujemo da se pridržavaju temeljnih epidemioloških mjera zaštite od zaraze i prijenosa na druge, tako i ja još jednom pozivam sve kolegice i kolege, zdravstvene djelatnike da zajedničkim snagama udruže svoja znanja, stručnost, sposobnosti i pozitivnu energiju da činimo sve što može donijeti zdravstveni boljitak građanima i cjelokupnoj zajednici. Javni prijepori i otpori, posebno oni bez argumenata, neće nam pomoći. Dapače – naglasio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
.