Mobiteli, tableti i printeri na vrhu su elektroničkih uređaja koji se najviše kvare u Hrvatskoj, a slijede ih perilice rublja i laptopi, dok se građani najmanje žale na trajnost digitalnih kamera i mikrovalnih pećnica, pokazalo je najnovije istraživanje o kvarenju elektroničkih uređaja, koje je predstavila hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.
Borzan je glavna autorica Socijalista i demokrata za rezoluciju Europskog parlamenta o pravu na popravak, a istraživanje je predstavljeno u Kući Europe u Zagrebu u ponedjeljak.
„Građanima se najviše kvare mobiteli i tableti, slijede ih printeri, sušilice, perilice za rublje i laptopi, a najmanje se žale na trajnost digitalnih kamera i mikrovalnih pećnica. U slučaju kvarenja čak 81 posto građana je kupilo novi uređaj jer je popravak starog bio neisplativ, što zbog nedostupnosti nacrta, rezervnih dijelova ili servisa. Primjerice, 90 posto građana smatra kako su rezervni dijelovi preskupi u odnosu na cijenu novog uređaja“, kaže Biljana Borzan.
Borzan kao posebno zabrinjavajuće ističe činjenicu da četvrtina građana kupi neispravan uređaj, ali njihova žalba nije uvažena. U slučaju reklamacije najviše vjeruju potrošačkim udrugama, a najmanje državnim institucijama.
„Čak 94 posto građana smatra kako bi uređaji trebali trajati dulje te su im trajnost i dostupnost popravka najvažniji faktori pri kupovini. Upravo zato sam jedna od autorica rezolucije o pravu na popravak koja među ostalim poziva i na uvođenje nove oznake popravljivosti. Na svakom uređaju treba biti označeno koliko je očekivano vrijeme trajanja, kakva je dostupnost i cijena rezervnih dijelova i servisa. S tim se slaže čak 78 posto naših građana“, kaže Borzan.
Njezina rezolucija će biti usvojena u ožujku kada bi trebao biti predstavljen i novi paket zakona kojima je cilj osigurati pravo na popravak.
Istraživanje je provela agencija Hendal na uzorku od 800 ispitanika u studenom 2021. godine, a ispitanici su anketu ispunjavali online.
.