Hrvatski branitelji Martin Cruickshank i Werner Ilić prvi su Hrvati u povijesti koji su uspjeli prijeći Atlantski ocean u čamcu na vesla. Njihov pothvat „Veslom preko Atlantika“ trajao je gotovo tri mjeseca. Doveslavši do Barbadosa, Hrvatsku su uveli u probrano društvo zemalja prekooceanskih veslača.
Naime, to je uspjelo posadama samo 31 države svijeta. Pothvat su započeli 15. siječnja, na dan međunarodnog priznanja Hrvatske, a završili na Dan planeta Zemlje, 22. travnja. Tako prigodnim datumima odali su počast domovini, ali i upozorili javnost na važnost očuvanja mora i oceana.
U Fenixu, ekološki potpuno prihvatljivom čamcu na vesla, prešli su ukupno 3000 nautičkih milja ili oko 5500 kilometara. Krenuli su s Kanarskih otoka, a cilj im je bio doveslati do otoka Martinique u Karipskom moru. No zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta i morskih struja, njihov je čamac otišao malo južnije te sretno pristao na Barbadosu.
Obitelj i prijatelji, ali i brojni naši sugrađani, pratili su njihov pothvat i vjerovali da će ostvariti svoj cilj. Nakon 83 dana učinjen je posljednji zaveslaj, a sinoć su se vratili u svoj grad. Dobro ispunjeni Trg Stjepana Radića dočekao je svoje sugrađane, koji su i u ovim mirnodopskim vremenima pokazali kako se voli domovina, jednako kao i prije trideset godina s puškom u ruci.
Martina i Wernera dočekali su i visoki državni te gradski dužnosnici. Tako su ih pozdravili i čestitali im ministri Tomo Medved i Mario Banožić, državni tajnik Darko Nekić, gradonačelnik Krešimir Ačkar, predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić te general Hrvatske vojske Miljenko Filipović.
Na binu je prvi stao voditelj projekta Dražen Hrženjak te još jednom podsjetio da je moguće sanjati i ostvarivati snove.
– Nećemo zaboraviti obećanje naših Martina i Wernera kad su kretali u ovaj pothvat i kad su rekli da hrvatski branitelj uvijek ispuni svoju zadaću. Ovo nije kraj priče. Ovo je kraj samo jednog dijela. Ispred nas je projekt Banovina. Dečki su osvojili Atlantik, a ja vas pozivam da svi zajedno napravimo nešto i na Banovini – poručio je Hrženjak.
Gradonačelnik Ačkar sad je mogao priznati da se na početku ove priče malo i pribojavao kako će sve skupa završiti. Preveslati Atlantik snagom volje i mišića mogu samo izuzetni ljudi.
– Naši heroji u ratu i domoljubi u miru dokazali su da su izuzetni ljudi. Hvala vam na vašem primjeru, na vašem svjedočanstvu, na svemu što ste učinili za naš grad i domovinu. Tek ćemo kasnije shvatiti koliko je ovo veliki pothvat i vaša velika žrtva – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.
Ministar Medved emotivnim je govorom povezao ratne devedesete s današnjim jedinstvenim trenutkom u kojem slavimo heroje u miru. Naša je trobojnica, istaknuo je Medved, svrstana među one države koje imaju svoje junake sposobne za ovakav pothvat.
A onda je došao red i na junake ove priče. Martin Cruickshank uvodno je naglasio da želi pet puta reći „hvala“.
– Hvala ministru Medvedu što je od početka stao uz ovaj projekt. Drugo hvala ide sponzorima. Treće je rezervirano za susjede i prijatelje, za njihove misli i molitve. Četvrto hvala ide svima vama koji ste svojim dolaskom naš povratak kući učinili posebnim. I peto hvala ide mojoj obitelji, supruzi Vesni te djeci Martinu i Petri, za njihovu ljubav i vjeru u mene – emotivno je poručio Martin Cruickshank.
Njegov negdašnji brat po oružju, a donedavno i brat po veslu, Werner Ilić posebno je zahvalio svojoj obitelji, ali i svom suputniku Martinu.
– On me ipak morao trpjeti 83 dana. To još jedino može moja žena Ružica. Svi žuljevi i bolovi u leđima i nogama vrijedni su ove najljepše zastave na svijetu – naglasio je Werner Ilić.
.