Gorička Gimnazija dobila je 31.307 eura za Erasmus projekt Škola održive budućnosti koji će trajati punih 18 mjeseci.
U projektu sudjeluje ravnateljica škole, pedagoginja i 13 nastavnika. Oni će pohađati strukturirane tečajeve u Španjolskoj, Turskoj, Italiji, Portugalu i Cipru, kako bi stekli znanja o klimatskim promjenama i općenito o održivom razvoju. Bespovratna sredstva su dobili od Agencije za mobilnost i programe EU.
– Cilj ovog projekta je aktivno sudjelovanja u procesu stvaranja održive lokalne zajednice te podizanje svijesti učenika i nastavnika u brizi za okoliš. U ovom procesu istaknut će se važnost povezanosti grada i njegova okoliša, konkretno sela na području Turopolja, te postizanje ravnoteže između konzumerizma i održivog razvoja na primjerima proizvodnje hrane, recikliranja materijala te prenamjene predmeta i materijala.
Potaknut ćemo naše učenike da se uključe u borbu protiv klimatskih promjena svojim djelovanjem u školi, obiteljima i široj zajednici kroz organizaciju mini eko sajmova, kulinarskih radionica, edukacija, tribina i volonterskih akcija.
Očekujemo da će trajni rezultati projekta biti osvješćivanje učenika o tome kako promjenom ponašanja i različitim aktivnostima kao pojedinci mogu utjecati na klimatske promjene i održivi razvoj – kazala je za Goricu.info ravnateljice dr.sc. Brankica Žugaj.

Suradnjom s inozemnim školama želimo doprinijeti širenju zajedničkog EU obrazovnog prostora, ističe ravnateljica Žugaj.
– Želimo unaprijediti svijest naših učenika o potrebi razmišljanja o klimatskim promjenama i potrebi očuvanja okoliša našeg jedinog zajedničkog doma odnosno planete Zemlje. Učenike ćemo uključiti u aktivnosti kojima možemo usporiti sve vrste onečišćenja i umanjiti posljedice nebrige prethodnih generacija. Naša škola će biti mjesto gdje će učenici ostvariti sve svoje kreativne potencijale u pozitivnom i poticajnom okruženju – zaključuje Brankica Žugaj.
Projekt Škola održive budućnosti nastao je jer su nastavnici Gimnazije iskazali interese za stručnim usavršavanjima u područjima međupredmetne teme Održivi razvoj. Usavršavanje uključuje klimatske promjene, promicanje tolerancije, očuvanje kulturnog nasljeđa, internacionalizacija škole, unaprjeđenje odgojno-obrazovnog rada te minimiziranje utjecaja stresa i poremećaja ponašanja na život obrazovne ustanove. Osim specifičnih potreba nastavnici žele osnažiti i svoje jezične, komunikacijske i interkulturalne kompetencije kao i proširiti krug kontakata s inozemnim obrazovnim institucijama.
.