Tema ovotjednog druženja goričkih Mostovaca sa sedmom silom bila je odvoz otpada. Iz Mosta tvrde kako je naše komunalno poduzeće novim cjenikom odvoza otpada opet propustilo priliku potaknuti građane na veću angažiranost pri razdvajanju otpada na kućnom pragu.
Pred novinare su izišli vijećnici Ivan Bekavac i Zoran Lovrić, predsjednica Mladih Mosta Valentina Dorotić te Nada Finderle i Kristina Čižmek.
Bekavac je uvodno čestitao svim pripadnicama ljepšeg spola Međunarodni dan žena te džentlmenski prepustio riječ Kristini Čizmek koja je utvrdila kako je novi cjenik VG Čistoće epilog niza propusta komunalnog poduzeća, kao i nadležnog gradskog upravnog odjela.
– VG čistoća ima gubitak poslovanja u iznosu od 2,5 milijuna kuna. Gubitak žele prebacit na nas građane jer je ovom odlukom 50 posto računa fiksni dio i ne ovisi o predanoj količini otpada. Minimalna cijena javne usluge, dakle taj fiksni dio, jednaka je za sva kućanstva. Kako fiksni dio ima izrazito velik udio u novom obračunu, nije u skladu s načelom da onečišćivač plaća, još manje je poticajan. Može se zaključiti kako ovakav način obračuna nije pošten prema korisnicima koji stvaraju manje otpada. To će najviše osjetiti najugroženiji članovi našeg društva – umirovljenici. Također, kućanstva koja su u stambenim zgradama plaćali 20-ak kuna mjesečno, uzimajući u obzir iznos fiksnog dijela računa od 56 kuna, sada će im račun biti uvećan za skoro 300 posto – naglašava Čižmek.
Korisnici su trebali dobiti spremnike prema potrebama kućanstva
Valentina Dorotić istaknula je još jedan problem povezan s novim cjenikom. Ističe da je njegovim donošenjem propušteno omogućiti korisnicima spremnik prilagođen njihovim stvarnim potrebama.
– Na primjer, kućanstvu koje napravi 40 litara otpada u mjesečnom obračunu, što su najčešće samačka kućanstva i umirovljenici, bit će mu naplaćeno kao da je predalo 120 litara otpada. S druge strane, kućanstvo koje preda 240 litara u mjesečnom obračunu, bit će mu naplaćeno svega sedam kuna više od gore spomenutih kućanstava. To nikako nije u skladu s načelom da onečišćivač plaća, što je trebalo biti osigurano – navodi Dorotić.
Zoran Lovrić je pojasnio kako je u 2019. i 2020. godini prikupljeno 654,5 tona plastike i plastičnog otpada. Cjelokupna je količina predana je ovlaštenom oporabitelju na daljnju obradu, za što je plaćeno više od pola milijuna kuna.
– Smatramo da se može pametnije potrošiti taj novac. Gradu Velika Gorica se navodno ne isplati graditi sortirnicu za odvajanje otpada, a očito se isplati plaćati oporabitelju stotine tisuća kuna. Podsjećamo kako Grad Krk zarađuje stotine tisuća kuna prodajom odvojenog otpada u sortirnici – navodi Lovrić.
Zbog sedam kuna građani neće više kompostirati
Nada Finderle, inače potpredsjednica Mjesnog odbora Velika Mlaka, navodi kako je Zakon o gospodarenju otpadom, u članku 73, propisao da kriteriji za umanjenje cijene javne usluge moraju poticati korisnika da odvojeno predaje biootpad, reciklabilni, glomazni i opasni komunalni otpad.
– Mišljenja sam da umanjenje cijene minimalne javne usluge za sedam kuna mjesečno neće znatno povećati biokompostiranje, a niti odvojeno prikupljanje. To je nedovoljno za provedbu ciljeva plana gospodarenja otpadom znamo li da je u našem gradu odvajanje reciklabilnog otpada i biokompostiranje nažalost na siromašnih 18 posto u ukupnoj masi otpada. A znamo kako postoje gradovi i sredine u kojima je taj udio i veći od 50 posto – zaključuje Finderle.
Bekavac traži odgovore
Tiskovnu konferenciju zaključio je Ivan Bekavac uputivši odgovornima u gradskom poduzeću i gradskoj upravi tri pitanja koja traže žurne odgovore.
– Kad se planira konačno otvaranje javnog poziva za sufinanciranje projekata izgradnje pogona za obradu biootpada iz EU fondova, kako bi se na taj način smanjio pritisak na gradski proračun, odnosno u konačnici i na korisnike sustava gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice? Kad ističe pravomoćna građevinska dozvola za projekt izgradnje Reciklažnog dvorišta građevnog i glomaznog otpada, a koji se planira financirati iz EU fondova? Kad će konačno Grad Velika Gorica s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sklopiti ugovor prema kojem će zbrinjavanje otpadne plastike ubuduće financirati Fond, sukladno zakonskim obvezama te tako snositi troškove zbrinjavanja reciklabilnog otpada koji bi trebao ići na teret njih umjesto na teret građana kao sada? – pita se Bekavac.
Zaključno naglašava kako načelo onečišćivač plaća iz ovog Cjenika usluga VG Čistoće nije dovoljno vidljivo i Velika Gorica opet nije stvorila poticajne uvjete za odvojeno prikupljanje otpada.
.