Hrvatska ima bogatu tradiciju čuvanja narodnih običaja vezanih uz hranu i posluživanje određenih jela. Svaki naš kraj ima neko jelo čiji se recept prenosi s koljena na koljeno. Ulaskom u Europsku uniju Hrvatska je zaštitila svoje autohtone poljoprivredne i prehrambene proizvode koji su tako postali prepoznatljivi i izvan naših granica.
Krčki pršut, Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, Neretvanska mandarina, Ogulinsko kiselo zelje, Baranjski kulen, Lički krumpir, Dalmatinski pršut … samo su neki od 35 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla. Među malim poljoprivrednim proizvođačima vlada veliki interes za dobivanje oznake izvornosti ili zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla jer tako postaju prepoznatljiviji među potrošačima.
Zagrebačka županija do sada je uspjela zaštiti jedan proizvod, a to je Rudarska greblica.
Rudarsku greblicu proizvode u mjestu Rude i okolnim selima. Podrijetlo vuče iz prve polovice 16. stoljeća kada su je žene rudara pripremale kao obrok za svoje muževe. Rudarska greblica pripremala se od sastojaka koje su domaćice imale kod kuće, a to su brašno, mlijeko, jaja, svježi kravlji sir. Vrijedne domaćice tada su stvorile jedinstveni proizvod čija je receptura sačuvana do danas.
Naziv je dobila po tradicionalnom alatu zvanom greblica, kojim se razgrijavao žar u krušnoj peći rudarskog doma jer je krajnji oblik kolača bio sličan obliku tog alata.
Zagrebačka županija uskoro bi mogla dobiti još tri proizvoda koja će nositi prestižnu europsku oznaku kvalitete.
Meso turopoljske svinje, koja se uzgaja u šumama Turopolja, Samoborska češnjovka (češnofka) i Vrbovečka pera u postupku su registracije na razini EU.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***
.