Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne djevojčice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 54. kolumna za portal Gorica.info.
JE LI ZNANJE ZAISTA MOĆ?
Vjerojatno ste čuli za onu uzrečicu “Znanje je moć”, koja se navodno pripisuje engleskom filozofu i državniku, sir Francisu Baconu. No je li to točno ili je riječ o samo još jednom u nizu mitova koji ne prolaze test stvarnosti.
U svojoj sam profesionalnoj poslovnoj karijeri sudjelovao na više stotina raznih tečajeva i edukacija – od jednodnevnih tečajeva prodajnih i komunikacijskih vještina, višemjesečnog specijalističkog obrazovanja na prestižnom sveučilištu Oxford, pa sve do višegodišnjeg treninga i edukacije kod legendarnog Tony Robbinsa.
Godinama čitam u prosjeku jednu knjigu tjedno i moja je biblioteka najvažniji i najsvetiji dio mog ureda. Neosporno je da sam u tom procesu edukacije stekao razna znanja, ali da li mi to zaista i daje moć?
Kako bih jasnije iznio svoje mišljenje, krenuti ću od pojma “shelf help” koji se koristi umjesto poznate kovanice “self help”. “Shelf help” znači da ste literaturu sa seminara kojeg ste upravo s velikim entuzijazmom završili, stavili na policu i više je niste nikad uzeli u ruke. Isto se odnosi i na bilo koju knjigu koju ste pročitali, odložili na policu i pustili je da skuplja prašinu.
Takvo “potencijalno” znanje nema apsolutno nikakvu moć ili vrijednost. Ono je interesantno na intelektualnoj razini, ali nema svrhu i primjenu u stvarnom životu.
Potrebno je napraviti sljedeći korak, a to je usvojiti to isto znanje na emotivnoj razini.
Nedavno se mojoj kolegici u razgovoru s jednim klijentom dogodio tzv. “AHA” trenutak. Trenutak u kojem joj se desio “klik”, kad je primjenila pristup u razgovoru za koji smo se nedavno educirali.
To je trenutak u kojem do tada “potencijalno” znanje postalo integrirano na emotivnoj razini.
No da bi i tako usvojeno znanje zaista postalo moć, potrebno ga je integrirati i na fiziološkoj razini.
Takvu integraciju možemo postići kroz tzv. “spaced repetition” – trenirajući i ponavljajući tu istu metodu u vremenskim razmacima.
Ako smo dovoljno motivirani i disciplinirani, ako imamo pravi “mindset” i to radimo temeljem uvjerenja koje nas podržava, tek tada imamo priliku integrirati znanje na sve tri razine.
I da se Sir Francis Bacon ne naljuti na mene, ali tek ovako integrirano znanje postaje moć.
.