Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 63. kolumna za portal Gorica.info.
NE UBIJA HITNOĆA
Glavni uzrok smrti u svijetu i dalje su ishemijske bolesti srca.
Usljed suženja krvnih žila, srce nije dovoljno opskrbljeno krvlju i kisikom, što u konačnici rezultira zatajenjem rada srca i smrću.
Drugim riječima, srce ne staje zbog problema koji se desio od danas do sutra. Srce prestaje kucati zbog kroničnih problema koji su se prikriveno nakupljali godinama, a mi ih nismo adresirali na vrijeme.
Zašto navodim taj primjer i kakve to veze ima s poslovanjem tvrtke?
I u poslovanju su najopasniji kronični problemi koje nismo detektirali na vrijeme. Rijetko kada će tvrtka prestati s poslovanjem zbog samo jedne hitne situacije.
Kad imamo hitnu situaciju prisiljeni smo “pustiti sve drugo” i posvetiti veliku količinu svog vremena u jako kratkom roku. Takav utrošak vremena se zove “vertikalno” vrijeme.
Vertikalno vrijeme je karakteristično za operativce i svodi se na pronalaženje taktičkih rješenja za otklanjanje simptoma i posljedica, ali ne i uzroka koji je doveo do hitnoće. Rekli bismo popularno – “gašenje požara”.
No, kad želimo otkloniti stvarni uzrok nastale situacije, onda gotovo uvijek pričamo o kroničnom problemu koji se nije pojavio od jučer.
U toj bitno zahtjevnijoj situaciji moramo izdvojiti svoje tzv. “horizontalno” vrijeme – moramo konzistentno otklanjati dio po dio problema kroz duži vremenski period, da bi smo u konačnici došli do samog uzroka i trajno ga otklonili.
Ovaj pristup je svojstven vlasnicima koji moraju razmišljati strateški, a ne taktički.
Vlasnik je taj koji se iznova mora pitati sljedeća pitanja rezervirana samo za profesionalce:
- Što to ne vidim?
- Koju priču sam sebi pričam, umjesto da se suočim s činjenicama?
- Koje me uvjerenje i/ili pardigma blokiraju da vidim pravo stanje stvari?
- Koja je to točno prepreka koja me spriječava da ostvarim planirani ishod?
Pitanja su uvijek ista, ali se odgovori kroz vrijeme mijenjaju.
Ono što je bila fenomenalna ideja danas, može biti katastrofalna ideja za godinu dana.
Oni među nama koji su dovoljno uporni i odvoje potrebno vrijeme da sjednu sami sa spomenutim pitanjima, pronaći će uzroke kroničnih “bolesti” koje mogu naštetiti njihovom poslovanju.
Sljedeći je korak alocirati u kontinuitetu potrebno vrijeme za rješavanje problema i otklanjanje stvarnih uzroka, jer su sve druge opcije bitno lošije na duži vremenski rok.
A to je upravo ono čemu težimo u poslovanju – stabilnost i održivost na duži vremenski rok.
Stoga razmislite kako izgleda vaš tjedan. Da li provodite više vremena u otklanjanju urgentnih stanja ili strateškom rješavanju kroničnih problema?
Zapamtite, neće vas ubiti hitnoća, nego kronična bolest.
.