Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 65. kolumna za portal Gorica.info.
PONAVLJANJE U RAZMACIMA
Vjerojatno jedna od najbitnijih i najučinkovitijih metoda osobnog i poslovnog razvoja je ponavljanje u razmacima.
Dugoročna vrijednost ponavljanja u pravilnim vremenskim razmacima je praktički nesaglediva, a snaga ovog pristupa je u tome što ima moć transformacije.
Evo nekoliko primjera iz privatnog i poslovnog života.
U knjizi koju sam nedavno pročitao (“Limitless”, Jim Kwik) autor ističe podatak da je preko 50% aktivnosti u našem danu, posljedica rituala – koji mogu biti nesvjesni (i uglavnom jesu), ali također mogu biti i rituali koje smo svjesno kreirali.
Kad želimo kreirati novi ritual, to nije moguće bez vještine ponavljanja u razmacima. Npr. ako želimo stvoriti ritual meditacije kako bi izgradili bitno kvalitetniji odnos prema vlastitom umu, moramo ponavljati samu praksu meditacije u određenim vremenskim razmacima.
Istraživanja kažu da je odrasloj osobi potrebno između 60 i 90 dana da se usvoji novi ritual.
Drugim riječima, integracija znanja koja počinje na intelektualnoj razini, pa se prožima na emotivnu i na kraju integrira na fizičkoj razini, bila bi nemoguća bez ponavljanja u razmacima.
No, ako stvaranju nove navike ili rituala, damo dovoljno snažnu svhu i značenje, doživjeti ćemo i transformaciju – najmoćniju stvar koju čovjek može poduzeti.
U tvrtkama u kojima sam vlasnik, svaki tjedan imamo operativni sastanak u isto vrijeme sa istom agendom. Neupućenoj osobi sa strane takav bi se pristup učinio u najmanju ruku čudan.
No, i ovdje je riječ o ponavljanju u pravilnim vremenskim razmacima koje za cilj i svrhu ima transformaciju poslovanja.
Svaki problem u poslovanju koji se pojavi u razdoblju od proteklog sastanka, stavlja se na dnevni red sastanka, u dio u kojem diskutiramo o preprekama.
To ne znači da će se o tom problemu i diskutirati na već sljedećem sastanku, jer priorteti mogu biti drukčiji, ali će svi koji sudjeluju biti svjesni problema koji se pojavio i koji će biti riješen kad dođe na red – čudovišta se ubijaju dok su mala.
Pravilni razmak između sastanaka donosi višu razinu sigurnosti i smanjuje neizvjesnost u cijelom timu, što je primarna uloga ljudi koji su u ulozi voditelja i vode druge.
Jedna od sedam temeljnih vrijednosti našeg poslovanja je i dosljednost. Izvođenje sastanaka u pravilnim vremenskim razmacima demonstrira našu posvećenost vlastitim vrijednostima, koje nas definiraju kao tim uspješnih ljudi.
Svaki tako pripremljen sastanak je idealna prilika za kvalitetnu poslovnu odluku.
Tvrtka čiji zaposlenici kontinuirano adresiraju rizike i izazove u poslovanju, a pri tom donesu i 52 kvalitetne poslovne odluke u roku godine dana, ima velike šanse za uspjeh i kontinuiranu transformaciju poslovanja na bolje.
Promislite gdje i kako i vi možete koristiti koncept ponavljanja u razmacima, kao pokretačku snagu svog života i poslovanja.
.