Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 59. kolumna za portal Gorica.info.
ZAMKA OPERATERA
Nedavno me je kontaktirao jedan od mojih klijenata iz svijeta stomatologije – s pitanjem da li da sudjeluje u tečaju digitalnog planiranja implanto-protetske terapije?
Ovaj je pristup klasični primjer promišljanja “operatera” koji želi savladati i integrirati novu kliničku vještinu.
Pitanje i ideja u osnovi nisu loši i nelogični, jer će stomatolog naučiti kako isplanirati pozicije na kojima će biti ugrađeni implantati, a temeljem tako definiranog plana u drugoj će se fazi izraditi kirurška šablona za ugradnju isplaniranih implantata. Svi znamo za bitne prednosti implantata ugrađenih korištenjem kirurške šablone, kako za kliničara tako i za pacijenta.
Ako se podsjetimo naše priče o 4 šešira, znamo da je prvi šešir “umjetnika i kreativca”, a sljedeći u nizu onaj od “operatera”.
Značajan se broj stomatologa intenzivno usavršava u kliničkim vještinama, što je dio šešira “umjetnika/kreativca”, te kad ih uspješno savlada i integrira u svoj svakodnevni rad, te vještine postaju dio šešira “operativca”.
Sad je stomatolog u situaciji da operativno djeluje i korištenjem nove vještine stvara dodatnu vrijednost za ordinaciju u kojoj radi.
Zamka je u tome da je najlošija trgovina koju možemo napraviti ona u kojoj svoje vrijeme mijenjamo za novac, a to je upravo primjer o kojem danas pričamo.
Treći šešir “vlasnika” će iskoristiti polugu koja se zove vrijeme i resursi drugih ljudi. Stomatolog koji koristi ovaj šešir će planiranje prepustiti nekom drugom. Idealno je da to prepusti osobi koja se bavi samo planiranjem i radi to češće, brže i bolje od operatera koji to radi povremeno.
Koristeći se tom polugom, “vlasnik” će za to isto vrijeme možda prodati novi plan terapije novom pacijentu i ostvariti novih 10.000 EUR ugovorenih prihoda ili će sa svojim zaposlenicima detektirati “usko grlo” koje se stvara na recepciji i definirati novu operativnu proceduru koja će taj problem otkloniti ili će donijeti stratešku odluku o uvođenju nove usluge koja će rezultirati povećenjem prihoda od 5% na razini godine.
Vlasnik ima pregršt izbora kako kvalitetnije utrošiti svoje vrijeme – i svaki bolji od odluke operatera da baš on sam napravi planiranje. Nemojte zaboraviti – “operater” na kraju priče postaje frustiran i premoren, jer je njegov način rješavanja problema da još više i duže radi.
Dobra vježba je da odvojite malo vremena i izračunate koliko vrijedi vaš radni sat. To nije teško izračunati – potrebno je u osnovi ukupne prihoda umanjiti za sve troškove poslovanja i podijeliti ih sa brojem radnih sati u godini. Vodite računa da je u troškovima i vaša plaća koji si isplaćujete svaki mjesec.
Vrlo brzo ćete doći do podatka da vaš radni sat vrijedi od 1.000 kn na više. Taj se broj multiplicira sa svakim dodatno zaposlenim stomatologom u vašoj ustanovi.
Stoga ako zarađujete nekoliko tisuća kuna na sat, zašto bi ste išli trošiti svoje dragocjeno vrijeme za nešto što ćete platiti npr. 500 kn nekom drugom tko je u tome bolji od vas i to radi svaki dan?
Ovo je razlika između šešira “operatera” i “vlasnika”.
Istina nikad nije crno-bijela i poanta ovog članka nije u tome da naš klijent ne bi trebao otići na predloženi tečaj.
Poanta je da osvjestimo ulogu svakog šešira i da ih po potrebi stavljamo na glavu kad promišljamo o povećanju vrijednosti svog poslovanja.
.