Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 72. kolumna za portal Gorica.info.
UKLONITE FINANCIJSKI “OTPAD”
Štednja je temeljna pretpostavka i vještina u stvaranju vlastitog financijskog blagostanja ili da povučemo paralelu sa poslovnim svijetom – imate direktan utjecaj jedino i samo na troškove.
Ako ne štedite, ne možete u konačnici ostvariti financijsku sigurnost.
Jedan od mogućih puteva je da uklonimo financijski “otpad” iz svog života. Drugim riječima, moramo eliminirati sve što trenutno plaćamo, a što nam više ne pruža zadovoljstvo ili nas ne ispunjava.
Uklanjanje financijskog “otpada” ne znači da trebamo biti škrti. Trebamo biti svjesni i oprezni na što točno trošimo svoj novac.
Istinita priča kaže da je poznati investitor Warren Buffett igrao golf sa prijateljima, od kojih je jedan bio i Bill Gates. Na jednoj od rupa jedan od suigrača mu je ponudio okladu za 20 dolara, ako iz prve pogodi s lopticom u rupu.
Warren ga je upitao: “Kolike mi šanse daješ za okladu?”, na što je suigrač odgovorio: “Tisuću naprama jedan.” To bi značilo da bi Warren morao iz tisuću pokušaja pogoditi u rupu i ako u tome uspije, dobio bi 20.000 dolara. Ako ne uspije, izgubio bi samo 20 dolara.
Warren je odbio tu okladu i rekao: “Da si mi dao šanse od 10.000 naprama jedan, prihvatio bih. Ali šanse koje si mi dao su premale.”
Priča kaže da ga je Bill Gates pitao zašto ne želi potrošiti simboličnih 20 dolara na okladu s prijateljima, kad je u tom trenutku bio među 10 najbogatijih ljudi na svijetu.
Warrenov odgovor je bio: “Kakav si u malim stvarima, takav ćeš biti i u velikim stvarima.”
Ovo pravilo je i te kako bitno za našu današnju priču, jer uklanjanje financijskog otpada počinje s malim stvarima.
Dobar je primjer poznati lanac kave “Starbucks”, u kojem imate doslovce stotinu stvari koje možete dodati u svoju omiljenu kombinaciju napitka. Starbucks je na tom konceptu zaradio milijarde, jer običan espresso košta 2 dolara, a “Grande double-shot latte with cream and caramel” košta 5 dolara.
Ovakvih svjesno postavljenih zamki postoji na stotine – današnji dućani u velikim šoping centrima u prosjeku imaju preko 25.000 artikala, što je povećanje od 1000% u odnosu na dućane od prije samo 25 godina.
Vlasnici šoping centara računaju da ćete se uvijek vratiti sa nekoliko bespotrebno kupljenih artikala.
Cijeli je sustav potrošnje sagrađen tako da nam na svakom koraku naplaćuje dodatne troškove ako nismo osvjestili svoje stvarne potrebe.
Banka će nam uzeti 10 kuna naknade za podizanje gotovine na bankomatu, a ta će naknada višestruko narasti ako bankomat nije od naše banke.
Stoga poslušajmo savjet Warrena Buffetta i počnimo voditi brigu i o malim stvarima, trošeći svoj novac na ono što nam je zaista potrebno, trajno nam pričinjava zadovoljstvo i ispunjava nas.
.