Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 56. kolumna za portal Gorica.info.
SASTANAK – NUŽNO ZLO ILI KLJUČNA POLUGA?
Kad pričamo o temi upravljanja tvrtkom i vođenja ljudi u timu, evidentno je da ćemo značajnu količinu vremena morati investirati u sastanke.
Sastanak je ključni alat menadžera, bez kojeg nije moguće definirati godišnje i kvartalne ishode koje tvrtka i tim moraju postići, nije moguće iskomunicirati sve probleme i prepreke u poslovanju i unutar tima, nije moguće pratiti ključne pokazatelje i držati ljude odgovornima za njihovo izvršenje – nije moguće ostvariti svrhu poslovanja i postojanja tvrtke.
Što je to onda problematično u sastancima, jer kad pitam svoje poznanike iz poslovnog svijeta, što im je draže – odlazak u kino ili sudjelovanje na sastanku, još mi se nije dogodilo da mi netko kaže da mu je draži sastanak.
Kao i dobar film i sastanak mora imati dinamiku, problem i konkurenta (protivnika) koji nas ugrožava ili cilj koji nam se u tom trenutku čini dalek i nedostižan, da bi bio interesantan i poslovno koristan.
Takav produktivan sastanak mora imati jasno definiranu agendu, mora se ponavljati jednom tjedno, poželjno uvijek u isto vrijeme i mora imati jasna pravila igre prema kojima će sastanak odvijati.
Bez tako posloženog sastanak teško je i neizvjesno osigurati ostvarenje kvartalnih ishoda, koji su nam uvijek prva i najbliža meta koju želimo “pogoditi” svakih 90 dana.
Centralni dio sastanka treba biti posvećen raspravi o preprekama koji moramo savladati i izazovima s kojima se zaposlenici suočavaju u izvršenju svojih tjednih zadataka ili ostvarenju kvartalnih ishoda.
I u vlastitom poslovanju sam često bio žrtva loše pripremljenih sastanaka, neproduktivne diskusije i odugovlačenja s donošenjem odluka – sve navedeno pripada kategoriji “smrtnih grijehova” uspješnog poduzetnika.
Ako pričamo o raspravi, ona ne smije biti diskusija bez kraja i početka, uz nadglasavanje i nametanje isključivih stavova i vlastitog mišljenja.
Kvalitetna rasprava ima tri dijela:
- Definiranje stvarnog problema
- Diskusiju
- Definiranje riješenja (i donošenje odluka)
Prečesto krenemo odmah sa diskusijom, a da uopće nismo definirali koji je stvarni problem koji riješavamo. Drugim riječima, ako se bavimo diskusijom o posljedicama, a ne o uzroku problema, uzalud trošimo vrijeme.
Diskusija u zdravom timu mora biti na razini zdravog konflikta. To znači iznošenje svih mišljenja samo jednom (jer je sve više od toga politiziranje), u svrhu interesa poboljšanja poslovanja tvrtke. Konflikt i suprotstavljanje mišljenja je dobrodošlo, jer sudionicima omogućuje da sagledaju problem iz više različitih prespektiva.
Nakon diskusije slijedi donošenje odluka – suprotno društveno prihvaćenom mišljenju, ključne odluke u poslovanju se nikada ne smiju donositi konsenzusom ili glasanjem.
Jedna od najopsežnijih poslovnih analiza američkih tvrtki pokazala je da ni jedna ključna odluka u poslovanju nije bila donešena konsenzusom.
Potrebno je da svaki član tima iznese svoje mišljenje i da bude saslušan, ali odluku uvijek mora na kraju donijeti odgovorna osoba za taj ishod ili ključni operativac u tvrtki.
Stoga napravite i vi od svojih sastanaka ključnu polugu za upravljanje tvrtkom i ostvarite planirane ishode na vrijeme.
.