Portal Gorica.info želi široj javnosti predstaviti uspješne Velikogoričane, njihove priče i njihova razmišljanja koja mogu biti inspiracija drugima. Jedan od takvih je i Siniša Drobnjak, privatni poduzetnik od 1995. godine.
U avanturu privatnog poduzetništva krenuo je iz kuće svojih roditelja od kojih je i posudio novac, dovoljan za osnivanje tvrtke i troškove prve prezentacije, na kojoj nije uspio doći do svog prvog kupca.
Danas je Siniša vlasnik nekoliko uspješnih tvrtki u regiji, koje se bave razvojem IT rješenja i distribucijom proizvoda u dentalnoj medicini.
Poslovna znanja je stjecao na prestižnim američkim i europskim poslovnim školama, a zadnjih nekoliko godina pomaže svojim klijentima u njihovom osobnom razvoju i tranziciji iz uloge zaposlenika u poziciju vlasnika.
U slobodno se vrijeme bavi humanitarnim radom i promicanjem tradicionalnih vrijednosti Turopolja, kao građanin Velike Gorice.
Otac je prekrasne tinejdžerice s kojom dijeli strast prema američkim konjima. Siniša je, među ostalim testiranjima vlastitih granica, završio i 104 kilometra dugu avanturu po vrletima Velebita, o čemu je također napisao priču za naš portal.
Ovo je Sinišina 66. kolumna za portal Gorica.info.
KAD JE PRAVO VRIJEME ZA UVOĐENJE SUSTAVA?
Što je biznis?
Biznis je sustav kontinuiranog pružanja značajne dodane vrijednosti kupcu.
Ključna riječ u našoj današnjoj priči je – sustav. Koje je uloga sustava, u kojem se trenutku trebaju uvesti u vaše poslovanje, a kada mogu biti pogubni za vas.
Svaki biznis na svijetu prolazi kroz životni ciklus koji se sastoji od nekoliko različitih faza.
Iako ne postoje strogo definirane granice između faza, svaka od njih ima svoja jasna obilježja, svoju svrhu, izazove i nagrade.
Na sredini životnog ciklusa se nalazi faza u koju svi poduzetnici žele doći i po mogućnosti se tamo što je moguće duže zadržati – to je Zona maksimizacije rezultata i zrelosti poslovanja.
U toj zoni ubiremo zaslužene plodove svog mukotrpnog rada, imamo razvijene sustave upravljanja poslovanjem koji nam kontinuirano omogućavaju da ispunjavamo potrebe svojih kupaca i naše tvrtke na dugoročno održiv način.
Našu tvrtku vode sposobni i odgovorni menadžeri, a naša organizacija kristalno jasno zna svoje vrijednosti, zna što predstavlja i što ne predstavlja, kao što zna i što će raditi u budućnosti.
Naša prodaja i profit su u stalnom porastu.
Iako sve ovo zvuči kao nemoguća misija, to je opis dobro organizirane tvrtke.
Pitanje je kako doći do Zone maksimizacije kad 80% novih tvrtki propadne u prvih 5 godina, a još 80% u sljedećih 5 godina?
Iako ne postoji recept koji poduzetniku garantira ispunjenje ovog cilja, postoje nekoliko stvari koje ako ih ne napravimo u pravom trenutku, mogu bitno otežati razvoj poslovanja u željenom smjeru.
Jedna od takvih stvari je uvođenje sustava u naše poslovanje.
Najpoznatiji predstavnik takvog načina poslovanja na svijetu je Mc Donald’s. Sa svojih gotovo 40.000 restorana u cijelom svijetu, ovaj je gigant neprikosnoveni šampion poslovanja temeljenog na sustavima.
Svaki proces koji se odvija u McDonald’s restoranu, detaljno je opisan u “Priručniku standardnih procedura” – Svetom Gralu njihovog poslovnog modela.
Prava vrijednost McDonald’s nije u hrani koju poslužuju. Prava vrijednost je sam poslovni model koji vlasniku franšize garantira prihode i profit, ako se bude pridržavao procedura iz Priručnika.
Upravo zahvaljujući sustavima i poslovnom modelu koji se temelji na njima, McDonald’s je i dalje najprofitabiljnija tvrtka na svijetu u segmentu brze prehrane – gotovo 40 godina nakon smrti svog osnivača Raya Kroca.
Znam što će neki od vas reći – hrana koju poslužuju nije baš najzdravija, a i ne želite da vaši zaposlenici budu kao radnici na pokretnoj traci iz legendarnog filma “Moderna vremena” Charliea Chaplina.
Potpuno se slažem sa vama, ali temeljem vlastitog iskustva od preko 25 godina poduzetništva, uvođenje sustava ima jednu bitniju ulogu od pustog opisivanja kako dobro ispeći hamburger ili krumpiriće svaki put.
Kad temelj vašeg poslovanja čini dobro posložen sustav onda ste vlasnik tvrtke. U svakoj drugoj situaciji nemate tvrtku, nego imate posao – jer ako tvrtka ne može funkcionirati bez vas, onda ste u velikom problemu.
Rezultat toga je kronično izmoreni operater, a ne zadovoljni vlasnik profitabilne tvrtke.
Postoji još jedan argument koji govori u prilog uvođenja sustava. Svaki pametan poduzetnik želi svoju tvrtku učiniti spremnom za prodaju. To ne znači da tvrtku morate prodati, ali morate biti spremni ako se pojavi investitor spreman izdvojiti traženu količinu novaca za vaš dobro posložen i uhodan biznis.
Tvrtka koja ima jasno definirane i učinkovite sustave je tvrtka koju za koju će investitori izdvojiti bitno više novaca, nego za tvrtku u kojoj vlasnik odrađuje nekoliko različitih uloga u nedostatku dobro posloženih sustava i koja ne može funkcionirati bez vlasnika.
Iako je pravo vrijeme za uvođenje sustava u trenutku kad je tvrtka u fazi adolescencije i bez sustava ne može preći u Zonu maksimizacije, postoji jedan ključni sustav koji morate uvesti od samog početka nastanka tvrtke, a to je Organizacijska shema.
Organizacijska shema će ovisno o opsegu i vrsti poslovanja u koje krećete, na početku imati nekoliko različitih pozicija, poput Direktora, Prodaje, Marketinga, Operative, Logistike i slično.
Tvrtka sa samo jednim zaposlenikom, a to ste na početku jedino vi, morat će sve ove pozicije popunjavati skakanjem vlasnika iz uloge u ulogu.
Ključan trenutak za svakog poduzetnika je onaj u kojem zapošljava svog prvog zaposlenika.
U tom trenutku poduzetnik počinje koristiti jednu od najjačih poluga u poslovanju – kapacitet drugih ljudi. Jedini način da multiplicira svoje rezultate, jer sam ne može raditi više od 24 sata u jednom danu.
Ako već u tom trenutku nemate jasno definirane uloge koje pojedina pozicija mora izvršiti, kao i minimalno 3, a maksimalno 5 jasno definiranih ishoda koje mora ostvariti, vaš će se zaposlenik naći u velikom problemu.
Stoga, odvojite vrijeme i napravite organizacijsku shemu svoje tvrtke – onu koja će podržati i osigurati vaš rast u minimalno sljedećih godinu dana, a poželjno u sljedeće tri godine.
Ali budite oprezni – forsiranje sustava u preranoj fazi razvoja poslovanja, imati će negativan efekt na vašu tvrtku i može postići potpuno suprotan efekt od očekivanog.
Beba jede kad je gladna, a ne kad je u tjednom rasporedu upisano da treba jesti!
.