Prilikom upisa učenika u srednje škole veću ulogu ubuduće će imati prijemni ispiti. Sve srednje škole koje to žele moći će provoditi prijemne ispite bez posebnih uvjeta, pri čemu se broj bodova iz prijemnog povisuje sa sadašnjih pet na deset bodova. To znači da će učenik koji ima manji broj bodova iz uspjeha u osnovnoj školi, ako riješi bolje prijemni ispit od superodlikaša, imati više bodova.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja u javno savjetovanje poslalo je Prijedlogu izmjena Pravilnika o upisu u srednje škole, po kojem će škole moći provoditi provjere posebnih znanja iz hrvatskoga jezika, matematike, prvoga stranog jezika te nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim programima obrazovanja.
Ukidaju se posebni uvjeti
Škole su i dosad imale mogućnost provoditi prijemne ispite, što su koristile rijetke, poput zagrebačkog MIOC-a, Prirodoslovne škole Vladimira Preloga, I. gimnazija i Gimnazija Tituša Brezovačkog. Međutim, sada se ukidaju posebni uvjeti za uvođenje prijemnih ispita. Dosad je školama na neki način bilo otežano uvođenje prijemnog zbog kriterija po kojemu su morale dokazati da su u prethodnoj školskoj godini upisale kandidate s bodovima u rasponu od četiri posto maksimalnog broja mogućih bodova.
Jedna od novosti u prijedlogu Pravilnika o upisu u srednje škole, jest da se posebni elementi vrednovanja, poput zdravstvenih teškoća, više ne boduju. Dosad su, naime, učenici na zdravstvenu teškoću dobivali jedan bod, a po novome prijedlogu na temelju dokazanih zdravstvenih teškoća učenici bi ostvarivali prednost pri upisu, u slučaju ako su dva ili više kandidata na zadnjem mjestu ljestvice i imaju isti broj bodova.
Sve srednje škole trebaju uvesti prijemne ispite
U samo tjedan dana, koliko je traje elektroničko savjetovanje, građani su napisali 136 komentara na prijedlog izmjena pravilnika. Savjetovanje je otvoreno do 16. ožujka.
Zrinka P. napisala je u komentaru na javnom savjetovanju kako podržava promjene u elementima vrednovanja za upis u srednje škole, iako je to tek “flaster” rješenje za inflaciju superodlikaša.
– Svakako treba fokus preusmjeriti s brojčanih ocjena na usvajanje znanja, za što je potrebna sveobuhvatna reforma školstva, smatra Zrinka.
Ljiljana Jeftimir, dipl. ing., profesor savjetnik također se slaže s prijedlogom izmjena pravilnika.
– Mišljenja sam kako treba zadovoljiti pravilo pravednosti tj. uvesti prijemne ispite u svim školama, te tako smanjiti neujednačenost bodovanja u istim obrazovnim smjerovima u većim i manjim sredinama. Za tu odrednicu najbolje bi odgovarali ispiti koje na vrlo visokoj, stručnoj razini kreira i provodi Nacionalni centar za vanjsko vrjednovanje znanja poput državne mature, za sve jednaka, s istim mogućnostima u svim gradovima Republike Hrvatske. Moramo imati hrabrosti i pronaći financijska sredstva kako bismo postigli pravednost za sve sredine. Na taj način bismo postigli i bolju razinu učenja i smanjili preveliku, umjetnu pojavnost odlikaša. Znam iz iskustva jer radim preko 30 godina u gimnazijskim programima i od kad traje državna matura učenici imaju veću motivaciju i afinitet za učenje. Tako bi bilo sigurno i u osnovnim školama – smatra profesorica Jeftimir.
.