Gorički su Mostovci održali još jednu tiskovnu konferenciju. Ovoga su puta govorili o propuštenim prilikama da se bespovratnim europskim novcem urede ili opreme neki od goričkih dječjih vrtića. Društvo Ivanu Bekavcu činile su gradska vijećnica Karmen Rak te Marija Zubec. Bekavac je uvodno istaknuo kako naš grad posljednjih godina naočigled raste.
– Mnogo mladih obitelji s djecom vrtićke dobi našlo je ili će naći dom u Velikoj Gorici. Itekako je potrebno unaprijediti dostupnost i uvjete boravka i razvoja djece predškolske dobi u velikogoričkim vrtićima, jer su mnoga djeca i prošle godine ostala neupisana – zaključio je Bekavac i prepustio riječ vijećnici Rak.
– Više od stotinu vrtića, i njihovi osnivači gradovi i općine, ugovorili su više od 300 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz okvira Europskih strukturnih i investicijskih fondova kroz Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a u svrhu modernizacije i projekata unaprjeđenja kvalitete boravka djece predškolske dobi. Nažalost niti jedan iz Velike Gorice. Nevjerojatno mi je da niti ove godine, baš kao niti lani, Grad Velika Gorica nije našao interesa sudjelovati u natječaju koji je mogao znatno pridonijeti dodatnom poboljšanju vrtićke predškolske skrbi našim klincima – navodi Rak.
Bekavac pojašnjava da iako je u naslovu projekta vremenski period od 2014. do 2020. godine, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, kao upravljačko tijelo ovog operativnog programa, već je četiri puta ponovilo odluku o financiranju novih projekata u okviru Poziva, te uključilo na desetke novih vrtića prijavitelja projekata.
Europskim sredstvima može se fianncirati druga smjena u vrtićima
Karmen Rak izražava veliko zadovoljstvo ljubavlju, pažnjom i podukom koju naša djeca primaju u vrtićima od svojih odgajatelja, ali navodi da bi apliciranje na ovakve programe moglo pomoći u poboljšanju kvalitete i uvjeta rada.
– Uvjerena sam kako bi bilo potrebno valjano sustavno procijeniti potrebu aplikacije na natječaj jer ne bi li uvođenjem druge smjene i produženog rada do 21 sat te dodatnih programa, poput Montessori programa, senzorne integracije, nabavke nove opreme, uređenja igrališta, rada subotom, novih zapošljavanja odgajatelja, asistenata, djelatnika u tehničkom osoblju i u drugom stručnom kadru poput psihologa, u konačnici naša djeca i svi mi roditelji i građani u cjelini time baštinili nešto vrijedno što bi moglo značajno unaprijediti skrb o djeci? – pita se Karmen Rak te navodi kako postoji i niz mogućnosti financiranja brojnih edukacija.
– Moguće je nabaviti i dodatnu informatičku opremu, implementirati video nadzor, povećati broj online edukacija za jačanje stručnih kompetencija djelatnika vrtića te unaprijediti komunikaciju s roditeljima putem digitalne tehnologije. Moguće je i nabaviti opremu za uređenje vrtićkih igrališta, opremu za provođenje sportskog programa i senzorne sobe ili dostavno vozilo – tvrdi Rak.
Uvjerena je da bi se svim tim poboljšanjima pridonijelo ravnoteži poslovnog i obiteljskog života zaposlenih roditelja. Nije zanemariva, tvrdi Rak, niti činjenica kako bi rad u dvije smjene rezultirao smanjenjem broja djece u jutarnjoj smjeni, čime bi se rasteretile postojeće vrtićke grupe. Tako bi se osigurali pedagoški standardi i najbolji materijalni i programski uvjeti boravka i rada u vrtićima.
– Poželjno bi bilo i planirati fizioterapijsku radionicu za djecu s teškoćama u razvoju ili audiovizualna sredstva za rad s djecom s poremećajima iz spektra autizma te uključiti i zapošljavanje dodatnih stručnih suradnika, edukacijskih rehabilitatora, psihologa i fizioterapeuta. Bilo bi poželjno planirati i primjenu terapeutske igre, inkluzije djece s teškoćama u razvoju, Brain Gyma, znakovnog jezika za bebe te posebnih programa iz STEM područja, senzorne integracije, terapije igrom, poduzetništva, ekologije i održivog razvoja, programa sporta, darovite djece, ritmike, folklora, glazbene igraonice, kao i drugih aktivnosti poput plivanja, rolanja, bicikliranja ili tenisa. Dobro bi došao i digitalni logopedski set koji se koristi za rehabilitaciju različitih govornih poremećaja, kao i u rehabilitaciji govora i slušanja kod djece s oštećenjem sluha – zaključuje Rak.
Na navedene propuštene mogućnosti osvrnula se i Marija Zubec, koja je istaknula da ih svakako treba spomenuti kako bi i javnost postala svjesna svih propuštenih mogućnosti.
Kada će biti izgrađen vrtić u Kurilovcu?
– Stalno slušamo o propuštenim prilikama na razini države, a o onima na gradskoj razini nismo niti upoznati. Aktivnosti izgradnje novih vrtića na području našeg grada koje se planiraju financirati iz sredstava programa Oporavka i konkurentnosti Vlade RH su dobrodošle i potrebne, ali na primjer vrtić u Podbrežnici vapi za obnovom i novitetima koji se mogu financirati upravo iz predmetnog europskog fonda Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Govorilo se i o izgradnji vrtića u Kurilovcu, ali ostalo je samo mrtvo slovo na papiru. Kao majka četvero djece ovim bih putem željela zahvaliti svim našim odgajateljicama i odgajateljima koji svoje znanje, kreativnost i slobodno vrijeme daju za izradu didaktičkih pomagala kako bi našoj djeci podigla razinu kvalitete boravka u vrtićima. Upravo su odgajatelji ti zbog kojih želimo ukazati na sve ove propuštene prilike – ističe Zubec.
Tiskovnu konferenciju zaključio je Ivan Bekavac molbom gradskoj upravi, gradonačelniku Ačkaru i pročelniku Topolnjaku da uključi i naše gradske vrtiće u ovaj program Ministarstva kako bi se kvaliteta vrtićke usluge podigla na što viši nivo.
.