Do kraja godine Europska komisija trebala bi predstaviti prijedlog zakona kojim bi se uredio sustav oznaka roka trajanja proizvoda. Cilj je da oznake građanima budu razumljivije i da što manje hrane sigurne za konzumaciju završi na otpadu.
Zbog nerazumijevanja oznaka neke se namirnice bacaju, a istodobno mnogi ljudi žive na rubu siromaštva. U Europskoj uniji na godinu se baci čak 88 milijuna tona hrane, u Hrvatskoj 286 tisuća tona, piše HTV.
Potrošači često ne razlikuju oznake “upotrijebiti do” i “najbolje upotrijebiti do”.
“Upotrijebiti do“ je oznaka koja se koristi za sigurnost hrane i kad istekne, treba baciti. „Najbolje upotrijebiti do“ je oznaka koja označava kvalitetu hrane. I nakon isteka naznačenog roka nikako je ne treba odmah baciti, istaknula je Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu.
“Moramo biti svjesni da će se nešto izgubiti nutritivna svojstva, ali ako je ona organoleptički ispravna, dakle, nema mirisa, promjena na sebi, promjena boje ili baš vidljivih znakova trunjenja ili propadanja, ta hrana se može upotrijebiti”, rekla je Dragana Olujić, mag. nutricionizma.
Ne bacajte tjesteninu, rižu, kavu, sol, šećer, brašno…
Od tjestenine, riže i kave do soli, šećera i brašna. Pod uvjetom da se ispravno čuva. A problema nema ni s konzervama.
“Konzervans se, odnosno sol ili voda visoke temperature, koristi kako bi smanjio uvjete za razvoj mikroorganizama i ako je to hermetički zatvoreno, naravno da je šansa da se takva hrana pokvari, zdravstveno pokvari, mala. Naravno, čim se otvori, treba je odmah upotrijebiti”, rekla je Olujić.
Za razliku od lako pokvarljive hrane, poput svježega sira, ribe ili mesa.
“Što se tiče zdravstvene ispravnosti, mi se vodimo prisutnošću mikroorganizama patogenih koji mogu izazvati zdravstvene poteškoće i zna se da je neka hrana nakon određenog vremena bolja podloga da se mikroorganizmi umnožavaju i automatski se ograničavamo rokom trajanja”, istaknula je Olujić.
No u spremnicima za otpad često završi i ono što ne bi trebalo.
Sad EU mijenja oznaku kako bi ona za građane bila više razumljiva pa postoji zasad više varijanti. Još nije određeno kako će te oznake izgledati, razmišlja se da se potpuno ukine, da ostane sigurnosni rok. Također razmatraju se varijante koje već postoje u nekim skandinavskim zemljama koje označavaju “najbolje upotrijebiti do”, ali i “upotrebljivo nakon”, tako da očekujemo da EK do kraja godine izađe s prijedlogom koji će za građane biti razumljiv”, istaknula je Biljana Borzan.
.