Više od 7.000 tvrtki zatražilo je u prva četiri mjeseca mišljenje Zavoda za zapošljavanje da im se dopusti zapošljavanje gotovo 50 tisuća stranaca u tristo različitih zanimanja.
Po podacima MUP-a, u Hrvatskoj je u travnju privremeno boravilo oko 84 tisuće stranaca, dok stalni boravak ima njih oko deset tisuća – zajedno gotovo sto tisuća stranaca, većinom iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, Ukrajine, Kine, Nepala, Indije i Filipina.
Poslovi na kojima se ti ljudi zapošljavaju tradicionalno su deficitarni i vezani su uz graditeljstvo, turizam i ugostiteljstvo te metalsku industriju. Domaće su tvrtke tako tražile zeleno svjetlo Hrvatskog zavoda za zapošljavanje da zaposle po više od tri tisuće radnika u visokogradnji te konobara i kuhara.
Najbolje su plaćeni kuhari
Između 2.300 i 3.000 zahtjeva odnosilo se na pomoćne kuhare, sobarice, kuhare i zidare. Između 1.000 i 2.000 bilo je zahtjeva za zavarivače, bravare, fasadere, pomoćne konobare te čistače ili čistačice. Zavod za zapošljavanje navodi da je prosječna bruto plaća traženih stranih radnika iznosila od najnižih 4.900 kuna za pekare do najviših 6.251 kunu za kuhare, piše Večernji list.
Građevinski sektor, prema službenim podacima, ima prosječnu neto plaću od oko 6.000 kuna, a slično je i u turizmu i ugostiteljstvu. Najbolje plaćeni VKV radnici imaju bruto plaće od 7.100 do 7.600 kuna, a u sindikatu kažu da bruto plaće koje su poslodavci ponudili strancima uglavnom odgovaraju njihovoj stvarnoj zaradi.
Stranci koje angažiraju domaće tvrtke sve češće dolaze iz izrazito siromašnih azijskih država.
lako je moguće da osim neto plaće na koju su stranci prijavljeni poslodavci isplaćuju dodatne dnevnice, neoporezive naknade, plaćaju smještaj i hranu, što sve zajedno povećava primanja stranaca i poskupljuje satnicu, sve je to premalo da bi se itko osjećao sigurno. Poslodavci na taj način ne mogu računati da će doći do potrebnog broja radnika, a ni radnici ne mogu pokriti golu egzistenciju, piše Večernji list.
.