Udruge pomoćnika u nastavi prosvjedovale su u utorak na Trgu sv. Marka u Zagrebu. Okupljeni su mjerodavne upitali jesu li ikada čuli za djecu s teškoćama u razvoju, a nezadovoljni su i svojim položajem i uvjetima rada.
Više od 4000 pomoćnika u nastavi u Hrvatskoj i stručnih komunikacijskih posrednika kažu da je njihov status nedorečen, kako nemaju ista prava, kako im se ona krše, a rade s iznimno osjetljivom skupinom djece, javlja HTV.
– Odlučili smo se na prosvjed zato što smo već 15 godina u odgojno-obrazovnom sustavu, a problematika pomoćnika u nastavi i komunikacijskih stručnjaka nikako da se riješi, mi po završetku nastavne godine odlazimo na burzu, ostajemo bez našeg statusa i krše nam se radna prava, upozorila je Iva Tadić, predsjednica Udruge pomoćnika u nastavi te istaknula nemaju svi jednaka radna prava.
Mjesečno zarađuju oko 2.000 kuna
Pomoćnici u nastavi i komunikacijski stručnjaci mjesečno imaju oko 2000 kn plaću i to ne cijelu kalendarsku godinu.
Tadić problem vidi u nezainteresiranosti određenih institucija da im daju podršku i da riješe njihov status.
Na prosvjedu se okupilo stotinjak ljudi, mnogi od pomoćnika ne mogu ostaviti svoje radno mjesto, ali žele da ih napokon čuju oni koji ih trebaju čuti.
Predsjednik sindikata Preporod Željko Stipić kazao je da je Hrvatska vodeća zemlja Europske unije po udjelu prekarnih radnika, a da su pomoćnici u nastavi klasičan primjer.
Stipić smatra da pomoćnici u nastavi rade vrlo odgovoran posao jer pomažu učenicima s teškoćama da prate školsku nastavu, stoga zaslužuju ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Na problem potplaćenosti pomoćnika u nastavi upozorila je predsjednica Hrvatske udruge pomoćnika u nastavi Iva Tadić.
Godine 2014. imali smo satnicu 25 kuna. Tada je minimalna osnovica bila 2779 kuna. Danas minimalna osnovica iznosi 3624 kuna, a mi smo još uvijek na satnici od 25 kuna, rekla je Tadić.
Dopredsjednica Udruge Sjena Suzana Rešetar istaknula je da roditelji podržavaju borbu pomoćnika u nastavi za radna prava jer je ona ujedno i borba za prava djece, među kojima je pravo na obrazovanje.
.