Najvažniji prirodni resursi Zagrebačke županije su vode, obradiva tla, šume, relativno velika biološka i krajobrazna raznolikost te mineralne sirovine. Svi bi trebali zajedno raditi na njihovom očuvanju kako bi buduće generacije mogle uživati u njima. Na području županije nalaze se 32 zaštićena područja, od toga 12 posebnih rezervata, dva parka prirode, tri spomenika prirode, tri značajna krajobraza, tri park-šume i devet spomenika parkovne arhitekture.
– Zagrebačka županija poznata je kao „zeleni prsten“ oko grada Zagreba, a svoj doprinos u očuvanju tog statusa i prirode daju brojne eko udruge. Njihove projekte preko natječaja niz godina sufinancira županija, a ove godine za tu namjenu osigurano je 370.000 kuna – kazao je za Goricu.info zamjenik župana Damir Tomljenović.
Udruge najčešće provode akcije čišćenja divljih odlagališta, uređenja protupožarnih puteva, okoliša, pješačkih staza i obala, organiziraju radionice o recikliranju, akcije sadnje stabala i cvijeća, postavljanje pametnih klupa, solarnog stabla i drugim projektima kojima se čuva naš okoliš.
Rad udruga općenito počiva na dobrovoljnom angažmanu pojedinaca, entuzijasta i zaljubljenika, u ovom slučaju u prirodu, a posebno je važno da se u akacije uključuje sve više mladih, ističe dožupan Tomljenović.
Turovci pošumljavali Turopoljski lug
Jedna od udruga koja živi s prirodom i posvećuje joj jako puno brige i pažnje je Turopoljska udruga skauta TUR koja je kroz projekt „Prijatelji šume“ educirala školarce i pošumljavala Turopoljski lug.
Turovci su u studenom i prosincu prošle godine u Turopoljskom lugu na području Velike Gorice proveli dvije akcije pošumljavanja. Posadili su 2.200 trogodišnjih sadnica hrasta lužnjaka. Sadnice su donirale Hrvatske šume, a učenici su ih posadili uz stručnu pomoć odraslih.
Za provedbu projekta „Prijatelj šume“ od Zagrebačke županije dobili su financijsku potporu od 16.800,00 kuna. Projekt je uspješno završen, a na temeljima ovog turopoljski skauti planiraju provedbu novih ekoloških projekata i u ovoj godini.
– Partneri u provedbi ovog projekta bili su Odred izviđača „Okić“ iz Svetog Martina pod Okićem te četiri osnovne škole u kojima je provedena edukacija učenika u sklopu projekta. Kroz njega je edukaciju o općekorisnim funkcijama šuma, o klimatskim promjenama i ekološkim zagađenjima kao faktorima utjecaja na zdravlje šuma te o štetnicima koji uzrokuju propadanje šuma, a dovezeni su s drugih kontinenata u naše krajeve gdje nema predatora koji bi smanjili njihov štetan utjecaj na šume, prošlo 198 djece u četiri osnovne škola.
Od toga su tri škole (OŠ Šćitarjevo, OŠ Eugena Kumičića i OŠ Jurja Habdelića) s područja grada Velike Gorice, a Osnovna škola Mihaela Šiloboda iz Svetog Martina pod Okićem s područja grada Samobora. Edukativne radionice organizirane su za učenike deset razrednih odjeljenja, uglavnom učenika sedmih i osmih razreda u ovim školama. Edukaciju za njih pripremili su stručni edukatori iz Hrvatskih šuma, točnije iz Šumarije Velika Gorica, Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica te Turopoljske udruge skauta TUR – kaže nam Alen Konjević, predsjednik Turopoljske udruge skauta TUR.
Turovci s ekološkim edukativnim projektima nastavljaju i u ovoj godini. Sudjeluju i u nacionalnoj kampanji CO2mpensating by planting, koja je nastala na temeljima glasovite i višestruko nagrađivane kampanje Boranka.
Prijavili su i dva edukativno-ekološka projekata na natječaje Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije. U ovoj godini namjeravaju organizirati i provesti edukaciju za učenike osnovnih škola s područja grada Velike Gorice, kao i za srednjoškolce s područja Zagrebačke županije.
Turovci domaćini velike eko akcije Rezolucija Zemlja
Velikogorički izviđači preko svoje nacionalne organizacije bit će domaćini i predstojećoj velikoj ekološkoj akciji povodom Dana planeta Zemlje, 23. travnja, u organizaciji Večernjeg lista pod nazivom Rezolucija Zemlja. Uz to, kroz kampanju CO2mpensating by planting izviđači su akciju pošumljavanja organizirali i za učenike Gimnazije Velika Gorica, koji su mladice hrasta lužnjaka sadili u šumi Marča kod Kloštar Ivanića početkom travnja, priča nam Alen Konjević. Turopoljski skauti su i sami, uz pomoć roditelja, početkom ožujka u Marči posadili 1650 sadnica hrasta.
– Ekologija, zaštita prirode, očuvanje voda i obnova prirodnih resursa, odnosno šuma koje su najbolje okruženje za odgoj i edukaciju djece i mladih kroz provedbu izviđačkog programa, područja su na koja hrvatski izviđači stavljaju naglasak posljednjih godina. Provedba edukativno-ekoloških projekata namijenjenih učenicima iskorak su izviđača izvan okvira svoga primarnog djelovanja, odnosno odgojno-edukativnog rada sa svojim članovima. Time se izviđači sve više otvaraju prema javnosti i predstavljaju svoj program kao opće društveno koristan. Podrška Zagrebačke županije i Grada Velike Gorice ovakvim projektima od iznimne je važnosti za javnu sliku izviđača u lokalnoj zajednici, ali i za samu zajednicu koja provedbom edukativno-ekoloških projekata za mlade dobiva dodanu vrijednost“, poručuju iz Turopoljske udruge skauta „Tur“.
Ovogodišnji natječaj Zagrebačke županije za prijavu programa i projekata udruga otvoren je do 29. travnja. Najmanji iznos financijske potpore koji se može odobriti po pojedinom projektu je 5.000 kuna, a najveći iznos 40.000 kuna.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***
.