Četvrtak, travanj 23, 2026
Gorica Info
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
Nema rezultata
Prikaži sve rezultate
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
Nema rezultata
Prikaži sve rezultate
Gorica Info
Nema rezultata
Prikaži sve rezultate

SOS Dječje selo Lekenik dobilo prvu solarnu elektranu snage 100 kilovata

Projekt solarizacije SOS Dječjeg sela Lekenik realizira se u dvije faze /// Prva faza obuhvatila je postavljanje 100 kW snage solarne elektrane na krovu Društvenog centra ///

by Marta Horvat
7. ožujka 2026.
// DRUŠTVO
Vrijeme čitanja 3 min
SOS Dječje selo Lekenik

Foto: Zelena energetska zadruga

Share on FacebookShare on Twitter

SOS Dječje selo Lekenik dobilo je prve solarne panele koji će proizvoditi struju. Solarnoj elektrani snage 100 kilovata, realiziranoj u prvoj fazi projekta koji provodi Zelena energetska zadruga (ZEZ), upravo je odobren trajni pogon. To znači da se grijanje, rasvjeta, kuhinja i sve utičnice Društvenog centra i dječjeg vrtića sada napajaju energijom sunca, izvijestili su iz Zelene energetske zadruge.

U Društvenom centru svakodnevno se susreću djevojčice i dječaci, SOS mame, SOS tete i mentori, tu se pišu zadaće, pripremaju predstave, pleše, crta i druži. Publika na priredbama često je brojnija od raspoloživih stolica, a sada sve te aktivnosti pokreće čista, lokalno proizvedena energija.

SOS Dječje selo Lekenik

Projekt koji spaja energiju i solidarnost

Projekt solarizacije SOS Dječjeg sela Lekenik realizira se u dvije faze, temeljem sporazuma o donaciji potpisanog u srpnju prošle godine između SOS Dječjeg sela Hrvatska, Raiffeisen banke, Zelene energetske zadruge (ZEZ), Biomasa grupe i Kufner grupe, u ukupnom iznosu od 340.000 eura.

Prva faza obuhvatila je postavljanje 100 kW snage solarne elektrane na krovu Društvenog centra.

U drugoj fazi, koja slijedi tijekom ove godine, planirana je instalacija dodatnih 250 kW na krovove svih petnaest obiteljskih kuća u kojima žive SOS mame i djeca. Po završetku projekta, ukupna instalirana snaga iznosit će 350 kW, čime će SOS Dječje selo Lekenik postati prvo solarno dječje selo u Hrvatskoj i prvi takav projekt u ovom dijelu Europe.

Za SOS Dječje selo Lekenik, koje je dosad za energiju izdvajalo više od 80.000 eura godišnje, ovaj projekt predstavlja ključan korak prema energetskoj neovisnosti i dugoročnoj financijskoj održivosti.

Energija u rukama zajednice

Naš moto u ZEZ-u je da energija treba biti u rukama građana i lokalne zajednice. Ovaj projekt to jasno pokazuje. U vremenu klimatske krize i nestabilnosti cijena energenata, šaljemo poruku da energija treba biti obnovljiva i proizvoditi se lokalno, ističe Zoran Kordić, upravitelj Zelene energetske zadruge.

U realizaciju projekta uključeni su domaći dobavljači opreme i domaći instalaterski timovi, čime je sva generirana vrijednost ostala u Hrvatskoj. Procjenjuje se da će svaki uloženi euro kroz ostvarene uštede i učinak na zajednicu generirati najmanje trostruku vrijednost.

Ponosni smo što smo pokazali da naš tim može realizirati velike projekte, od ideje do puštanja elektrane u trajni pogon. Ovakvi projekti istovremeno doprinose okolišu, lokalnoj zajednici i ESG ciljevima partnera koji ih podržavaju, dodaje Kordić.

Od ideje do realizacije, u sigurnim rukama ZEZ-a

Put od potpisivanja sporazuma do trajnog pogona uključivao je projektiranje, nabavu opreme, ugradnju, rješavanje administrativnih zahtjeva, ishođenje dozvola i probni rad elektrane. Projekt je vođen stručnim timom ZEZ-a, uz suradnju partnera i SOS Dječjeg sela Hrvatska.

Završetkom druge faze, očekivane uštede tijekom minimalnog životnog vijeka sustava od 25 godina procjenjuju se na 1,17 milijuna eura. Ta će sredstva biti izravno usmjerena na skrb i poboljšanje kvalitete života djece kroz dodatne edukativne programe, ljetovanja, učenje stranih jezika i druge aktivnosti koje obogaćuju njihovo odrastanje.

Projekt tako pokazuje da je ovo mnogo više od energetskog ili okolišnog projekta, ovo je i snažan mehanizam financijske održivosti za neprofitne organizacije.

Model za druge zajednice

Solarizacija SOS Dječjeg sela Lekenik primjer je kako se društveno odgovorne ideje mogu pretvoriti u konkretne projekte koji stvaraju dugoročnu vrijednost. Projekt objedinjuje socijalnu brigu, energetsku tranziciju i lokalni razvoj te može poslužiti kao model za druge zajednice u Hrvatskoj i regiji.

Ova priča ne staje u Lekeniku. Ovo je poziv novim partnerima za zajednički razvoj projekata koji povezuju obnovljivu i održivu energiju postavljenu tako da donosi višestruke pozitivne učinke za društvo i lokalnu zajednicu te je čini boljim mjestom za život. Ili kako mi volimo reći, dobru energiju s ljudskim licem za otporniju i bolju budućnost za svu našu djecu, poručuju iz Zelene energetske zajednice.

Oznake briga o djecielektrična energijasolarna energijasolarne elektranesos dječje selo lekenikuštedezelena energetska zadruga
Tvornica sadržaja - Vodimo Vas do cilja

POVEZANE PRIČE

vojni rok
DRUŠTVO

Velik interes za vojni rok: MORH širi kapacitete u vojarnama

by Gorica. info
23. travnja 2026.
velimir grgić
KULTURA

Noć knjige: Velimir Grgić predstavit će knjigu “Lice zla” u Središnjem odjelu

by Marija Stipčić
21. travnja 2026.
fakulteta
DRUŠTVO

Kako se najlakše zaposliti: Imamo popis škola i fakulteta koje vrijedi upisati

by Marta Horvat
19. travnja 2026.
listama čekanja
DRUŠTVO

Udruga pacijenata o listama čekanja: Na neke preglede se čeka i do tri godine

by Marija Stipčić
19. travnja 2026.
kaufland
DRUŠTVO

Besplatno voće i povrće za učenike: Kaufland traži nove partnerske škole

by Marta Ivanuš
16. travnja 2026.
mario miličić
KULTURA

Dobar Štoos u kvartu: Mario Miličić izlaže na goričkom Željezničkom kolodvoru

by Marta Ivanuš
15. travnja 2026.
Slijedeća objava
hsls

Gorički HSLS povodom Dana žena dijelio cvijeće Goričankama

Pretraga

Nema rezultata
Prikaži sve rezultate

Arhiva

Nove objave

  • Upravo prometna kod Robne kuće: Auto zajahao znak stop
  • U DV Lojtrica organizirali humanitarnu akciju za djecu iz Centra Slava Raškaj
  • Prevarant se predstavio kao liječnik: Starija žena predala zlato nepoznatom muškarcu
  • Jurjevski krijes u Velikoj Mlaki uz bogat program koji čuva tradiciju
  • Učenice OŠ Eugena Kumičića pobjednice Županijskog natjecanja u nogometu

GORICA.INFO

Neovisno i nepristrano

IMPRESSUM

  • O nama
  • Impressum

KONTAKT

  • Kontakt podaci

PRATITE NAS

ARHIVA

Arhiva

UVJETI KORIŠTENJA

  • Autorska prava
  • Pravila komentiranja
  • Pravila o zaštiti privatnosti
  • Politika korištenja kolačića

Sva prava pridržana © 2026 // Gorica.info // Proizvela: Tvornica sadržaja d.o.o.

Nema rezultata
Prikaži sve rezultate
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT