O sigurnosti u gradu, planiranju gradskog proračuna i stanju gradskih financija oglasili su se iz Gradske organizacije SDP-a Velike Gorice. Priopćenje donosimo u nastavku:
“Gotovo svakodnevno čujemo od naših gradskih čelnika kako je Velika Gorica najsigurniji i najpoželjniji grad za život, grad u koji se najviše ulaže i gradi.
Recentni događaji u našeg gradu sa zapaljenim autima ispred stambene zgrade i napadom na goste u jednom goričkom kafiću pokazuju da je sigurnost vrlo osjetljiv pojam kojim se ne treba olako baratati, jer se, nažalost, u sekundi promijeni osjećaj (ne)sigurnosti svih nas koji u njemu živimo. Opasno je živjeti u “stranačkom idealnom balonu”, jer negativnih pojava u našem Gradu itekako ima i o njima treba otvoreno govoriti s ciljem da se ne ponove ili ne poprime razmjere koje niti jedan odgovoran građanin ne želi za sebe i svoju obitelj.
Da, nije sporno da se ulaže i gradi u Velikoj Gorici, ali uglavnom s novcima uz pomoć države i EU fondova. To je dobro, samo tih novaca iz EU neće biti još dugo i ostaje pitanje hoće li se tada moći graditi škole, domovi, vrtići i sve drugo potrebno Goričanima?!
Sudeći po tome kako izgleda Proračun Grada Velike Gorice u zadnjih par godina neće ostati puno, jer je već par godina za redom gradski račun u minusu.
Pojednostavljeno, više se potroši nego što se uprihoduje! Tako je i s prošlom godinom, za koju smo Izvješće o izvršenju proračuna imali prilike vidjeti pa i raspraviti na prošloj sjednici Gradskog vijeća.
Konačnu verziju, odnosno rebalans Proračuna Gradsko je vijeće HDZ-ovom većinom usvojilo krajem studenoga prošle godine i trebao je predstavljati realan prikaz očekivanih prihoda i rashoda do kraja godine, jer upravo je to svrha rebalansa – da se usklade planirane brojke sa stvarnim stanjem.
Međutim, podaci iz Izvješća o izvršenju proračuna pokazuju da to (i ovaj put) nije bio slučaj.
Prihodi poslovanja ostvareni su u iznosu od 106 milijuna eura, dok su rebalansom usvojenim svega mjesec dana prije kraja godine bili planirani na čak 123 milijuna eura. Kada se vidi izvršenje ispada da nedostaje više nego svaki deseti euro planiranih sredstava. Razlika od 14 posto otvara ozbiljno pitanje kako je moguće da se neposredno pred završetak godine planiraju prihodi koji očito nemaju uporište u stvarnosti?
Takvo odstupanje može biti posljedica nestručnog planiranja ili, što je vjerojatnije, zbog potreba politike. Porezni prihodi koji predstavljaju temelj gradskog proračuna ostvareni su s 21 posto manje od planiranih – 56 umjesto planiranih 71 milijun eura!
Jednako su problematični i prihodi od imovine. Ostvareni su tek 53 posto od planiranog iznosa, a posebno zabrinjava činjenica da su prihodi od prodaje imovine realizirani sa svega 4,7 posto.
Upravo na toj stavci godinama upozoravamo na isti obrazac ponašanja – kada je potrebno pokriti visoko planirane rashode, u proračunu se planiraju nerealno visoki prihodi od prodaje gradske imovine.
Takve brojke na papiru omogućuju uravnoteženje proračuna, ali se prodaja na kraju ne realizira. Posljedica je, iz godine u godinu, manjak prihoda i novi financijski minus. Rashodi se ostvaruju, dok planirani prihodi izostaju, a rezultat je kontinuirano stvaranje proračunskog manjka.
Umjesto da se proračunski problemi rješavaju kroz realno planiranje i racionalizaciju troškova, poseže se za novim zaduženjima. Ukupne kreditne obveze Grada približavaju se iznosu od 20 milijuna eura, a taj će dug u narednim godinama morati vraćati građani. Kada se iz ukupnih prihoda izdvoje proračunski korisnici (ustanove), slika gradskih financija postaje još nepovoljnija.
Zbog svega navedenog, uporno tražimo (i ne dobivamo) jasne odgovore i obrazloženje zašto su prihodi opetovano planiraju nerealno, zašto se iz godine u godinu ponavljaju isti obrasci precjenjivanja prihoda od prodaje imovine i poreza i, u konačnici, zašto gradska uprava ne prezentira potpunu i transparentnu strukturu proračunskih prihoda jer građani, čiji je to novac, imaju pravo znati stvarno stanje gradskih financija i ne živjeti u nerealnosti gradske vlasti kojoj je najvažnija parola “hvalite me usta moja”, navodi se u priopćenju koje potpisuje Ivana Mlinar, predsjednica Kluba gradskih vijećnika SDP-a








