Hrvati još uvijek čuvaju gotovo pet milijardi kuna koje nisu zamijenili za eure. Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB) do kraja listopada vraćeno je 87 posto novčanica i 25 posto kovanog novca u staroj valuti.
Nakon nove godine zamjena će biti moguća samo u jednoj banci, upozoravaju iz HNB-a.
Otkako je Hrvatska 1. siječnja postala dijelom eurozone, građani i poslovni subjekti još uvijek drže 4,85 milijardi kuna (644 milijuna eura) gotovine.
Gotov novac kune građani do 31. prosinca ove godine mogu zamijeniti u bankama, Fini i Hrvatskoj pošti.
Od 1. siječnja 2024. oni prestaju pružati uslugu zamjene valute, a novčanice i kovanice kune moći će se zamijeniti samo u Hrvatskoj narodnoj banci.
Hrvatska narodna banka će trajno mijenjati novčanice kune, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od tri godine od dana uvođenja eura, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2025.
Prije uvođenja eura u Hrvatskoj je bilo u optjecaju ukupno 500 milijuna novčanica i tri milijarde kovanica kuna. Od toga je 436,2 milijuna, odnosno 87 posto novčanica i 742 milijuna (25 posto) kovanice.
Građani i poslovni subjekti najviše su u eure mijenjali novčanice od 500 i 1000 kuna, a najmanje novčanice od 200 kuna s likom političara Stjepana Radića.
Iz HNB-a napominju da unatoč tome što se količina gotovog novca smanjuje, dosadašnja iskustva zemalja koje su uvele euro, pokazuju da se nikada ne zamijeni cjelokupan gotov novac bivše valute.









Discussion about this post