Subota, 30 svibnja, 2026
Gorica Info
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
No Result
View All Result
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
No Result
View All Result
Gorica Info
No Result
View All Result

Izložba malih životinja: Golubove, perad, kuniće i ptice možete razgledati još danas

by Gorica. info
7. siječnja 2025.
in UDRUGE
Reading Time: 4 mins read
malih životinja

Mihael Pavišić / Foto: Gorica.info

Share on FacebookShare on Twitter

U holu goričkih srednjih škola ovaj vikend održava se 30. Državna te 18. Županijska izložba malih životinja, ali i 10. Specijalna izložba posavske kukmaste kokoši. Organizatori ovih izložbi su Hrvatski savez udruga uzgajatelja malih životinja, Društvo za uzgoj i zaštitu malih životinja Velika Gorica 2005. te Udruga uzgajatelja posavske kukmaste kokoši „Kukmica“.

– Ove godine na izložbi imamo oko 1050 životinja, od čega najviše golubova, čak 750. Imamo velike i patuljaste peradi, kunića te ptica i ukrasnih životinja – rekao na me je Mihael Pavišić, predsjednik Društva za uzgoj i zaštitu malih životinja Velika Gorica 2005.

Goričko područje inače je najmnogobrojnije po broju uzgajivača u Hrvatskoj, a organizirati ovakvu izložbu izuzetno je zahtjevno. Prve tri izložbe održane su u društvenim domovima u Lukavcu i Okuju, a posljednjih 15 godina  izložba se održava u prostorima goričkih srednjih škola.

– Ima jako puno posla oko organizacije i održavanja izložbe. Neizmjerno sam zahvalan članovima na angažmanu kao i prijateljskim udrugama iz Zaboka i Karlovca koje su nam od velike pomoći. Također, veliko hvala Zagrebačkoj županiji i Gradu Velika Gorica bez čije materijalne pomoći ne bismo mogli ni pomišljati na ovakvu jednu organizaciju na ovako visokom nivou.

Moram zahvaliti i srednjim školama što nam ustupaju ovaj prostor zahvaljujući kojemu je ovo možda i najljepša izložba u Europi.

– Ove godine obilježavamo dvadeset godine kako je Hrvatski savez uzgajatelja malih životinja priznao posavsku kukmastu kokoš. Bilo je to 2004. godine i ponosan sam jer sam osobno nazočio tom priznavanju i moram reći da je ona prošle godine dobila i službeno priznanje Ministarstva poljoprivrede kao treća izvorna pasmina peradi u Hrvatskoj uz zagorskog purana i kokoš hrvaticu. Najnovije je priznata i križevačka kukmasta kokoš.

Obzirom na tradiciju ove izložbe, velik broj malih životinja ponadali smo se da odgovor na pitanje o podmlatku i onima koji će nastaviti tradiciju neće biti kako je uslijedio, ali nažalost i u ovom području problemi su kao i svugdje.

– Što se tiče članstva kao i u svemu veliki je pad, ovo su neka druga vremena. Tu su elektronički mediji kojima mladi naginju te moram reći da smo ovdje imali situaciju koja me baš rastužila. Naime baka je dovela unuku na izložbu, a vidjevši kokoš, djevojčica je upitala je li to krava. To nikako nije dobro – ističe Pavišić.

Suci Hrvatskog saveza ocijenili su životinje i dodijelili nagrade najboljima odnosno titule šampiona. Oni koji nisu osvojili eventualno nikakve nagrade njih će nagraditi organizator.

malih životinja

– Svaka životinjska pasmina ima svoj standard i suci kad pristupe ocjenjivanju, životinja mora odgovarati standardu kako je propisano, te na osnovu toga dobivaju ocjene i određuju se šampioni. A to je onda čast za svakog uzgajatelja kad u svojim redovima ima šampiona.

Izložba malih životinja uvijek je dobro posjećena

Jedna od domaćih zvijezda ove izložbe je turopoljska patuljasta kokoš poznatija kao Jurek i Katica.

– Prepoznatljivi su po svojem sitnom tijelu. Srčani su i borbeni, jako su energični, kukuriču ranom zorom i bude nas već oko 4 sata. Iznimno su otporni na bolesti i nisu zahtjevni. Posebni su po svojoj ljepoti i izgledu.

Ova pasmina je standardizirana upravo zahvaljujući Društvu za uzgoj i zaštitu malih životinja Velika Gorica 2005. Inače, postoji podatak da je ova vrsta kokoši u naše krajeve stigla prije 300-tinjak godina za vrijeme turskih osvajanja.

Ono što veseli vidjeti je zainteresiranost naših sugrađana za ovu izložbu te ukoliko još niste možete je posjetiti još danas do 12 sati.

malih životinja malih životinja malih životinja

Tags: goluboviizložbakokicekunićimale životinjemihael pavišićVelika Goricavelika gorica danasvg vijesti
Tvornica sadržaja - Vodimo Vas do cilja

POVEZANE PRIČE

međunarodnom folklornom festivalu
UDRUGE

KUD Dučec nastupio na međunarodnom folklornom festivalu u Riminiju

by Marta Horvat
26. svibnja 2026.
državni izviđački prvaci
UDRUGE

Turovci državni izviđački prvaci: Ekipa „Panjevi“ osvojila izviđačku olimpijadu u Zaprešiću

by Gorica. info
19. svibnja 2026.
Festival energije
UDRUGE

Festival energije u permakulturi u Vukomeriću: Predavanja, radionice i druženje

by Marija Stipčić
16. svibnja 2026.
poetsko-glazbeni recital
UDRUGE

Poetsko-glazbeni recital Udruge umjetnika Spark razveselio štićenike Doma u Markuševcu

by Marta Horvat
15. svibnja 2026.
nemoćne osobe
UDRUGE

Sparkovke gostovale u Domu za starije i nemoćne osobe “Kuća sv. Franje” u Odri

by Marta Horvat
4. svibnja 2026.
vrbovo posavsko
UDRUGE

Združena vatrogasna vježba DVD-a Vrbovo Posavsko i Veleševec

by Marija Stipčić
2. svibnja 2026.
Next Post
gabriel svetopetrić

The Voice Kids Hrvatska: Gabriel Svetopetrić iz Velike Gorice ide dalje

Pretraga

No Result
View All Result

Arhiva

Nove objave

  • Nova gastro adresa za ljubitelje fine hrane: Chop Old House otvara Pizza & Grill
  • Horoskop za subotu, 30. svibnja: Netko ne bi smio ignorirati intuiciju…
  • Početkom lipnja počinje uređenje Ulice Nikole Kramarića u Velikoj Mlaki
  • Požar u Velikoj Gorici: Priveli trojicu muškaraca koje se dovodi u vezu s kaznenim djelom
  • Pijani vozač skrivio dvije nesreće u istoj večeri: Sud ga kaznio s 3.560 eura

GORICA.INFO

Neovisno i nepristrano

IMPRESSUM

  • O nama
  • Impressum

KONTAKT

  • Kontakt podaci

PRATITE NAS

ARHIVA

Arhiva

UVJETI KORIŠTENJA

  • Autorska prava
  • Pravila komentiranja
  • Pravila o zaštiti privatnosti
  • Politika korištenja kolačića

Sva prava pridržana © 2026 // Gorica.info // Proizvela: Tvornica sadržaja d.o.o.

No Result
View All Result
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT