Ponekad smo stvarno ovce. Ili bi možda trebalo napisati – kada ćemo konačno prestati biti ovce? Većini nas može se vrlo često zakačiti preneseno značenje izraza “biti ovca“, odnosno označiti nas kao lakovjerne, naivne pa i glupe.
Što su nam skrivile ovce?
Što su nam i kada skrivile ovce da im prišijemo ove ne baš lijepe karakteristike – ne znam. Vjerojatno znaju oni koji imaju ovce, a nama ostalima one su, osim iznimno korisnih domaćih životinja koje nas hrane mlijekom, sirom i mesom ili nam njihova vuna koristi za proizvodnju odjeće, danas i taj simbol naše ljudske gluposti.
Hajmo se malo igrati. Postavite si pitanje kada sam zadnji puta ispao/ispala ovca? Meni osobno nije trebala niti sekunda da se sjetim. Bio sam, naime, neki dan u jednom velikom trgovačkom centru, morao sam nešto čekati pa sam popio kavu. Napravio sam to na prenatrpanoj i zadimljenoj terasi (nije da prigovaram – i ja sam 30 godina cigaretnim dimom davio nedužne – nego samo konstatiram), kava je bila prosječna, a od buke u tom zatvorenom prostoru nisam čuo ni vlastite misli.
To zadovoljstvo pretočeno u nekoliko gutljaja običnog espressa stajalo me je 2,5 eura. Iako može izgledati da cjepidlačim, prevedimo to u valutu koju svi razumijemo – 18,75 kuna. Pa cijena je to kave na suncem okupanoj terasi visokokvalitetnog hotela s puno zvjezdica, s koje puca pogled na more, na kojoj se, uz čarobni crni napitak, opušta i duh i tijelo…
Dobro je kada znamo da smo ispali ovce…
A kada se vama to dogodilo zadnji puta? Je li bilo jeftino kao u mom slučaju ili vas je opasno udarilo po novčaniku ili, recimo, vašem egu? Zapravo je dobro ako znamo kada ispadnemo ovce.
Puno je opasnije kada tog nismo svjesni i kada tek nakon nekog vremena shvatimo da smo ispali naivni, lakovjerni ili glupi.
Recimo kada nam banke uvaljuju “usluge“ koje zapravo masno naplaćuju, a uopće te usluge ne obavljaju. Pojasnit ću. Koristite li, primjerice, m-banking? Je li vam puno udobnije kada račune možete platiti iz, recimo, vašeg dnevnog boravka s nekoliko klikova po mobitelu i pripadajućoj bankovnoj aplikaciji? Ili vam je još ljepše od kada postoje kodovi na računima koje samo snimite kamerom mobitela i sve je riješeno u tren oka?
I ja to koristim i zadovoljan sam što ne moram često u banku čekati u onim duuuugim redovima pred šalterima. I banka je zadovoljna. Njima su te aplikacije i naše redovno klikanje po njima omogućile da reduciraju dio zaposlenika. Aplikacije m-bankinga su definitivno jeftinije od radnika.
Možda jednom i naučimo. Ili ne naučimo
A gdje mi u tom slučaju ispadamo ovce? U onom dijelu da nam se, bez obzira na redovno korištenje pogodnosti m-bankinga, naknade koje plaćamo banci za tzv. vođenje računa (što god to značilo) nisu smanjile. Vjerojatno su se nekima i povećale. Da, plaćamo bankama da mi radimo njihov posao. Jesmo li ispali ovce?
I nije to jedini primjer kojeg svakodnevno živimo u kojem nas prave ovcama, a mi mislimo da nam je dobro. Pogledajte samo cijene u trgovinama i prevedite ih u kune, pa potom se prisjetite koliko su bila velika pakiranja nekih proizvoda koje danas plaćamo nekoliko desetaka posto skuplje nego prije samo nekoliko godina… Ovce? Da…
A što tek reći za političare koji nas redovito strižu i prave bedacima. Obećanje, ludom radovanje stara je narodna koju kako da je netko smislio gledajući aktualni odnos naših političara i naroda. Malo nam kukaju u predizbornim kampanjama, obećavaju, mole, plaču, kume – a poslije sve po starom.
Sve dok je ovaca, kažu momci iz Dubioze kolektiva, neće falit’ vune.
Ali nema veze. Možda jednom i naučimo. Ako ne naučimo, onda barem uživajmo u svom stadu, mirni i bezbrižni…
Renato Ivanuš dugogodišnji je medijski profesionalac i stručnjak. U profesionalnoj karijeri bio je gotovo sve što se može biti u medijima – novinar, reporter, ratni reporter, urednik rubrike, pomoćnik glavnog urednika, zamjenik glavnog urednika, glavni urednik vodećeg hrvatskog medija, direktor medijske agencije, CEO velike medijske kuće… Danas vodi svoju tvrtku ”Tvornica Sadržaja”, a za Goricu.info svaki će tjedan analizirati najvažnije društvene i političke događaje kako bi vam dao širi kontekst i otkrio njihovu pozadinu.