Iz trgovina se povlače suhe dimljene kobasice zbog organoleptičkih promjena. Radi se o kobasicama proizvođača Kulin – Delić iz Babine Grede, izvijestio je Državni inspektorat.
Tvrtka BOSO iz Vinkovaca iz preventivnih razloga, zbog organoleptičkih promjena, opozvala je Suhe dimljene kobasice s oznakom LOT 032, upotrijebiti do 18.09.2025., navodi se u priopćenju.
Proizvod nije u skladu s europskom uredbom o sigurnosti hrane.
Državni inspektorat reagirao je nakon što se Slavonac koji je kupio suhe dimljene kobasice u trgovačkom lancu „Boso“ požalio FB stranici za zaštitu potrošača Halo, inspektore. U kobasicama je pronašao, kako je rekao, crve i njihova jajašca.
– Odvratno! U jednom sam trenutku osjetio nešto čudno u kobasici. Pogledao sam i vidio nešto poput crva. Zastao sam s jelom i razrezao kobasicu. Imao sam i što za vidjeti: u kobasici su bili crvi i njihova jajašca! Ispovraćao sam sve što sam pojeo – ispričao je šokirani Slavonac.
Stručnjaka za sigurnost i kvalitetu hrane Marijan Katalenić sumnja da je meso prije obrade i punjenja u crijeva, u kobasice, nehigijenski čuvano i da je bilo izloženo muhama koja su položila svoja jaja. Najčešće muhe koje polažu jaja su muha zujara, mesna muha i kućna muha. Kada muhe polože jaja za 20 sati se izlegu ličinke. Hrane se i rastu.
Po izgledu ličinki imale su dovoljno vremena za razvoj prije nego je meso obrađeno ili podvrgnuto sušenju gdje je prekinut njihov razvoj. A možda je razvoj ličinki bio nastavljen i u kobasici – pojasnio je stručnjak za sigurnost hrane Marijan Katalenić za Halo, inspektore.