Posljednjih sedam godina u našoj zemlji se organizira Školski medni dan. Program je namijenjen edukaciji učenika i njihovih roditelja o važnosti meda kao sastavnog dijela prehrane kao i pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost. Školski medni dan održava se na dan svetog Ambrozija, 9. prosinca, zaštitnika pčela i pčelara. Do sada je u projektu sudjelovalo više od 200 tisuća učenika prvih razreda i gotovo 200 pčelara.
Ove godine uključilo se 857 osnovnih škola iz cijele Hrvatske odnosno gotovo 35 tisuća prvašića, a med je nabavljen od 183 pčelara. U projektu sudjeluje i Zagrebačka županija pa je 1570 učenika iz 31 škole kojima je županija osnivač, dobilo prigodne pakete sa slikovnicom „Pčelica Jelica i medo Edo“ i staklenkom meda domaćih pčelara.
Školski medni dan obilježen i u OŠ Novo Čiče
Staklenke meda i prigodne slikovnice dobili su i učenici Osnovne škole Novo Čiče te područnih škola Bukevje i Veleševec. Učiteljice prvih razreda zajedno su sa svojim učenicima obilježile Školski medni dan. Prvašići tako od najranije školske dobi uče o dobrobitima meda i važnosti pčela za prirodu.
Učenici su se razveselili staklenki meda i posebno edukativnoj slikovnici koja na zabavan način kroz likove pčelice Jelice i mede koji se zove Edo poučava zašto je važan i kako nastaje med.
Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka provode Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatski pčelarski savez i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Iz Ministarstva poljoprivrede ističu važnost meda u prehrani i ulogu pčelarstva kao djelatnosti. Program također omogućuje promociju meda lokalnih proizvođača jer je pakiran u posebnu staklenku i tako prepoznatljiv potrošačima.
Med je jedan od najvažnijih prirodnih proizvoda još od davnih dana, a koristi se ne samo u prehrani već i u tradicionalnoj medicini kao pomoć pri liječenju različitih stanja, od ublažavanja kašlja i grlobolje do zacjeljivanja rana.
Liječenje medom naziva se apiterapija, a popis njegovih ljekovitih djelovanja je poduži. Med je važno kupovati kod lokalnih provjerenih pčelara. Zagrebačka županija je po broju pčelara druga u Hrvatskoj, a treća po broju košnica. U županiji djeluje deset pčelarskih udruga koje okupljaju nešto više od 600 pčelara s oko 33.000 košnica.
Spomenimo i da županija svake godine financijskim potporama pomaže pčelarima kod njihova ulaganja u proizvodnju, opremanja kušaonica… Također pomaže i rad udruga te rad Saveza pčelarskih udruga Zagrebačke županije.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***