Država je odlučila uvesti red u stambene zgrade. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine uputilo je u javno savjetovanje novi Pravilnik o kućnom redu u zgradama.
Pravilnik o kućnome redu općeg je karaktera, sadrži 24 članka koji se odnose na pravila korištenja zajedničkih prostora u zgradi. Pravilnikom se propisuje kućni red na način da se određuju dopuštene razine buke i sprječavanje nakupljanja otpada u posebnim dijelovima zgrade, navodi se satnica kućnog reda i mira te odstupanja u iznimnim slučajevima kao i obveze vlasnika stanova koji iznajmljuju svoje stanove.
Novost je da su predviđene novčane kazne za prekršitelje od 50 do 500 eura.
Novi Pravilnik o kućnom redu vrijedit će od početka svibnja
Pravilnik propisuje što je dopušteno držati te što nije dopušteno činiti na lođama, balkonima i terasama (posebnim i zajedničkim dijelovima zgrada), kakve su obaveze suvlasnika radi održavanja vodovodnih i sanitarnih uređaja u posebnim dijelovima zgrada te koje su obveze vlasnika kućnih ljubimaca.
Propisuje se i vrijeme izvođenja radova u posebnim dijelovima zgrade tijekom radnih i neradnih dana te obvezu najave početka radova.
Na uličnim balkonima ne smiju se postavljati tende ili sjenila
Na uličnim pročeljima balkona, lođa i terasa ne smiju se postavljati tende, roloi ili sjenila osim ako natpolovičnom većinom suvlasnika nije odlučeno o njihovom jednoobraznom izgledu za cijelu zgradu.
Nije dozvoljeno ostavljanje bicikala, skutera, motocikala, romobila, ormara, kuhinjskih aparata, vreća, kutija, obuće, otpada i drugih stvari koje mogu izazvati požar ili narušavati izgled u kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, terasama, tavanima i stubištima i na okućnici.
Izuzetak je držanje bicikala i romobila u unutarnjim zajedničkim dijelovima zgrade pod uvjetom da je korisnicima osiguran slobodan prolaz od najmanje 120 centimetara (suvlasnici donose zajedničkom odlukom).
Dozvoljeno je držanje dječjih invalidskih kolica u zajedničkim prostorijama koja također ne smiju ometati slobodan prolaz.
Cvijeće, odnosno drugo bilje i raslinje koje se nalazi balkonu, terasi, lođi, vrtu odnosno u drugom posebnom ili zajedničkom dijelu zgrade mora se držati u posudama koje zadržavaju vodu i koje su osigurane od pada.
Cvijeće i raslinje se zalijeva na način da voda ne oštećuje balkone, prozore, pločnik i pročelje zgrade. Korisnici su dužni osigurati da zasađeno cvijeće odnosno drugo bilje i raslinje ne ošteti balkone, terase odnosno lođe.
Nema više isprašivanja posteljine i tepiha preko balkona
Korisnici ne smiju, prolijevati tekućine, isprašivati posteljinu, tepihe ili krpe te bacati predmete, opuške i slično kroz prozore, vrata, balkone i lođe zgrade.
Kućne veže, stubišta, prolazi i zajednički hodnici moraju biti osvijetljeni, dok je u podrumu zabrano držanje lako zapaljivih stvari i tekućina.
Ulazna vrata zgrade moraju biti stalno zaključana
Svaki suvlasnik dužan je brinuti da ulazna vrata zgrade moraju biti stalno zatvorena i osigurana električnom bravom ili zaključana.
Korisnici su dužni održavati čistoću stubišta, hodnika i ostalih zajedničkih dijelova te ih čuvati od oštećenja, dužni su organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika te spriječiti nastanak štete drugim korisnicima zgrade i trećim osobama.
Za nepridržavanje odredbi kućnoga reda propisuju se novčane kazne u skladu s odredbama Zakona o upravljanju i održavanju zgrada te međuvlasničkim ugovorom.
Ako imate primjedbe na prijedlog Pravilnika o kućnom redu možete se uključiti u eSavjetovanje koje upravo traje. Gotovo 300 građana već je dalo svoje primjedbe na predložene odredbe pravilnika.