Udruga antifašističkih boraca i antifašista Grada Velike Gorice i Općine Orle organizirala je proslavu 80. obljetnice osnivanja Turopoljsko-posavskog odreda. Proslava je u subotu, 21. listopada održana u zgradi “Stare škole” u Čičkoj Poljani.
Počast i slava palim borcima Turopoljsko-posavskog odreda najprije je iskazana polaganjem vijenaca na spomeniku preko puta “Stare škole”.
Predsjednik velikogoričke Udruge Berislav Župetić, kao doktor veterinarske medicine cijeli je radni vijek obilazio sva sela Turopolja i Posavine, i kao uvjereni antifašist predstavio je svima prisutnima aktivnosti i ciljeve Udruge.
Pozdravne govore održali su u ime Grada Velike Gorice predsjednik Gradskog Vijeća Darko Bekić, Ivana Mlinar, predsjednica Gradske organizacije SDP-a i Petar Rajić, iz Saveza antifašističkih boraca Hrvatske i antifašista Zagrebačke županije.
Obilježavanje osamdesete obljetnice osnutka Turopoljsko-posavskog odreda nastavilo se prigodnim recitalom članova Umjetničke kazališne družine Štoos teatar iz Velike Gorice. Umjetnici Ana Katulić, Mirel Huskić i Luka Kuzmanović izveli su recitale pjesama hrvatskih pjesnika: Tugu nad domovinom Ivana Gorana Kovačića, Poetu i puntara Mihaela Pavleka Miškine i Čamac na Kupi našeg velikog Vladimira Nazora.
Zvonko Hrenčević, dugogodišnji vijećnik u Općinskom vijeću Općine Orle, ispričao je prisutnima iz prve ruke o osnivanju Turopoljsko-posavskog odreda.
Kantautor Siniša Belošević izveo je svoju poznatu i već legendarnu Turopolsku divlju rožu.
Dugogodišnja članica Udruge i predsjednica u proteklom mandatu te autorica knjige „Oteto zaboravu“ Marija Ajša Peuc podsjetila je okupljene zašto se narodnooslobodilačka vojska, borba i antifašizam nikako ne smiju zanemarivati u današnje vrijeme. Napomenula je kako je prije svega potrebno slaviti zajedništvo.
Na samom kraju druženja članovi Folklornog ansambla „Turopolje“, poznatog ne samo u našem okruženju, već i diljem cijelog svijeta pod vodstvom dugogodišnje predsjednice ansambla Zlate Cundeković i umjetničkim voditeljem ansambla Tomislavom Miličevićem, izveli su svoje poznate plesne točke.
Turopoljsko-posavski odred djelovao je na području Turopolja i Posavine, a kroz odred je prošlo oko 900 boraca, od kojih je 114 poginulo.
.