Nedjelja, 14 lipnja, 2026
Gorica Info
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
No Result
View All Result
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT
No Result
View All Result
Gorica Info
No Result
View All Result

Velikogoričanke učile kako prepoznati prve znakove raka dojke

Na Dan otvorenih vrata stigao je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec koji je izrazio podršku radu udruge i zahvalio članicama na njihovom nesebičnom angažmanu

by Gorica. info
12. lipnja 2026.
in UDRUGE
Reading Time: 5 mins read
Velikogoričanke učile kako prepoznati prve znakove raka dojke

Foto: Gorica.info

Share on FacebookShare on Twitter

Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije danas je u Velikoj Gorici organizirala Dan otvorenih vrata s ciljem informiranja i educiranja građana o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, najčešće zloćudne bolesti među ženama.

Tijekom događanja brojne posjetiteljice imale su priliku dobiti stručne informacije o pravilnom samopregledu dojki, važnosti redovitih liječničkih pregleda i preventivnih kontrola, ali i razgovarati s članicama udruge koje već više od dva desetljeća predano rade na podizanju svijesti o ovoj bolesti. Poseban naglasak stavljen je na činjenicu da rano otkrivanje raka dojke značajno povećava mogućnost uspješnog liječenja i kvalitetnog oporavka.

raka dojke

Prevencija i edukacija na prvom mjestu

Rak dojke i dalje predstavlja jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova u Hrvatskoj. Stručnjaci kontinuirano upozoravaju kako su redoviti preventivni pregledi, ultrazvuk dojki, mamografije te odgovoran odnos prema vlastitom zdravlju ključni saveznici u borbi protiv ove bolesti.

Upravo zato članice Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije već godinama provode edukacije kojima žene uče kako pravilno obavljati samopregled dojki i prepoznati prve znakove mogućih promjena.

Na Dan otvorenih vrata stigao je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec koji je izrazio podršku radu udruge i zahvalio članicama na njihovom nesebičnom angažmanu.

– Danas sam nazočio Danu otvorenih vrata Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije te imao priliku upoznati vrijedne i predane žene koje svojim radom, znanjem i iskustvom svakodnevno doprinose podizanju svijesti o važnosti prevencije raka dojke. Kroz brojne projekte, programe i edukacije koje provode tijekom cijele godine pružaju podršku ženama i njihovim obiteljima te promiču važnost redovitih preventivnih pregleda. Njihov trud, humanost i nesebičan angažman zaslužuju iskreno poštovanje i podršku – istaknuo je Kolarec.

Više od 20 godina predanog rada

Na čelu udruge više od dva desetljeća nalazi se predsjednica Đurđa Dehin, koja je i tijekom današnjeg događanja s osmijehom dočekivala Velikogoričanke, odgovarala na njihova pitanja te pružala podršku i savjete.

Kako ističe, glavni cilj udruge je doprijeti do što većeg broja žena i upozoriti ih na važnost redovitih pregleda.

– Nama je u interesu da se što više žena okupi i dođe vidjeti što radimo. Nažalost, još uvijek mnogi ne shvaćaju dovoljno ozbiljno značaj našeg rada, iako se rezultati vide. Smrtnost od raka dojke danas je znatno manja nego prije, a upravo je edukacija jedan od razloga za to. Mi učimo žene kako pravilno obavljati samopregled dojki kako bi eventualne promjene otkrile na vrijeme, kada je bolest izlječiva i kada su posljedice za zdravlje znatno manje – kaže Dehin.

Dodaje kako žene koje redovito sudjeluju na edukacijama često uspiju prepoznati promjene već u vrlo ranoj fazi.

– Žene koje su prošle naše edukacije uspijevaju pronaći tumor veličine graška. To je iznimno važno jer rana dijagnoza znači veće šanse za potpuno izlječenje i manje zahtjevno liječenje – naglašava.

Velikogoričanke učile kako prepoznati prve znakove raka dojke

Potpora Grada i Županije omogućuje rad diljem Zagrebačke županije

Veliku ulogu u radu udruge ima dugogodišnja podrška Grada Velike Gorice i Zagrebačke županije, zahvaljujući kojoj članice svoje edukativne programe provode u brojnim gradovima i općinama.

– Grad i Županija redovito nas prate i podržavaju, zato smo im duboko zahvalne. Važna je i tradicionalna prodaja narcisa koja nam pomaže u financiranju programa. Ove godine prodali smo čak 70 tisuća narcisa, što nam omogućuje lakšu provedbu aktivnosti tijekom godine – kaže Dehin.

Udruga aktivno surađuje s udrugama žena, umirovljenika, školama i drugim organizacijama koje ih redovito pozivaju na edukativna predavanja. Na takve pozive članice se, ističe Dehin, uvijek rado odazivaju.

Povratak mobilnog mamografa velika je vijest za žene 

Posebno ih veseli najava da će Dom zdravlja Zagrebačke županije ponovno nabaviti mobilni mamograf, koji je u prošlosti imao značajnu ulogu u ranom otkrivanju bolesti kod brojnih žena.

Mobilni mamograf omogućava ženama u manjim i ruralnim sredinama lakši pristup preventivnim pregledima, što je od iznimne važnosti jer se upravo u tim sredinama žene često rjeđe odazivaju na redovite kontrole.

– Kada mamograf dođe praktički pred njihova vrata i kada vide da na pregled odlaze susjede i prijateljice, tada se i same lakše odlučuju na pregled. Upravo zato mobilni mamograf ima veliku vrijednost za očuvanje zdravlja žena – objašnjava Dehin.

Članice udruge pritom u mjestima gdje dolazi mobilni mamograf organiziraju dodatne edukacije kako bi žene dobile sve potrebne informacije o važnosti preventivnih pregleda.

Velikogoričanke učile kako prepoznati prve znakove raka dojke

Poruka ženama: zdravlje mora biti prioritet

Iz Udruge edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije poručuju kako je važno potaknuti žene svih generacija da preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju vlastitog zdravlja.

Redoviti samopregledi dojki, odaziv na nacionalne programe ranog otkrivanja raka dojke, preventivne mamografije i pravodobni liječnički pregledi mogu značajno smanjiti smrtnost od ove bolesti i spasiti brojne živote.

Današnji Dan otvorenih vrata u Velikoj Gorici još je jednom pokazao koliko su ovakve inicijative važne za lokalnu zajednicu. Kroz edukaciju, otvoreni razgovor i međusobnu podršku ženama se pružaju informacije koje mogu doslovno spasiti život.

Poruka članica udruge je jasna: briga o zdravlju ne smije se odgađati, a prevencija i redoviti pregledi ostaju najvažniji koraci u borbi protiv raka dojke.

Programski sadržaj nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

Tags: dan otvorenih vrataervin kolarecmamografijamobilni mamografprevencija raka dojkerak dojkesamopregled dojkiUdruga edukacijom protiv raka dojkeVelika Goricavg vijestiZagrebačka županijazdravlje ženađurđa dehin
Tvornica sadržaja - Vodimo Vas do cilja

POVEZANE PRIČE

manifestacija Ivanje u Novom Čiču
UDRUGE

Međunarodna smotra folklora „Ivanje u Novom Čiču“ okuplja sudionike iz pet zemalja

by Marta Ivanuš
13. lipnja 2026.
eduakcija protiv raka dojke
UDRUGE

Đurđa Dehin poziva građane na Dan otvorenih vrata Udruge edukacijom protiv raka dojke

by Marija Stipčić
12. lipnja 2026.
na pikniku je priča
UDRUGE

Velik interes za program „ČičaMiča – na pikniku je priča!“: Djeca i roditelji oduševljeni

by Marta Ivanuš
11. lipnja 2026.
rotary velika gorica
IZDVOJENO

Rotary klub Velika Gorica: Neven Balenović predao Zoranu Žicu predsjednički lanac

by Gorica. info
12. lipnja 2026.
međunarodna mreža hrvatske mladeži
IZDVOJENO

Međunarodna mreža hrvatske mladeži: Udruga prerasla u platformu za povezivanje mladih

by Marija Stipčić
9. lipnja 2026.
ratnih vojnih invalida
UDRUGE

Županijske igre ratnih vojnih invalida okupile oko 200 branitelja u Velikoj Gorici

by Gorica. info
6. lipnja 2026.
Next Post
Anđelko Zena iz Velike Gorice osvojio nagradu

Anđelko Zena iz Velike Gorice osvojio nagradu na Zagrebačkom obrtničkom sajmu

Pretraga

No Result
View All Result

Arhiva

Nove objave

  • Vatrogasni puhački orkestri iz cijele Hrvatske stižu u Veliku Goricu na jubilarni 40. susret
  • Nove kamere za nadzor brzine: U Zagrebu i Zagrebačkoj županiji čak 40 novih lokacija
  • Dnevni horoskop za nedjelju, 14. lipnja: Poslušajte intuiciju i nađite balans
  • Blagdan svetog Antuna svečano proslavljen u Črnkovcu uz svetu misu i druženje
  • ZET u subotu mijenja trase linija 268 i 290 zbog vatrogasnog mimohoda

GORICA.INFO

Neovisno i nepristrano

IMPRESSUM

  • O nama
  • Impressum

KONTAKT

  • Kontakt podaci

PRATITE NAS

ARHIVA

Arhiva

UVJETI KORIŠTENJA

  • Autorska prava
  • Pravila komentiranja
  • Pravila o zaštiti privatnosti
  • Politika korištenja kolačića

Sva prava pridržana © 2026 // Gorica.info // Proizvela: Tvornica sadržaja d.o.o.

No Result
View All Result
  • INFO
    • VIJESTI
    • POLITIČKA ARENA
    • GOSPODARSTVO
    • CRNA KRONIKA
  • GORICA
    • POLITIKA
    • VG VAŽNO
  • DRUŠTVO
    • POTROŠAČI
    • KULTURA
    • UDRUGE
  • ZAGREB & ŽUPANIJA
    • ZAGREB
    • ŽUPANIJA
  • SPORT
    • NOGOMET
    • OSTALI SPORTOVI
  • ŽIVOT
    • DANAS KUHAM
    • MOJE ZDRAVLJE
    • DOM
    • SCENA
  • VAŠE VIJESTI
  • ISPRAĆAJI
  • KONTAKT