Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika organizirao je okrugli stol na kojem se razgovaralo o tome kako privući radnika u državnu službu.
Sindikat je proveo projekt u sklopu kojeg je napravljena analiza radnih uvjeta u državnoj upravi i lokalnoj i područnoj samoupravi. Rezultati ankete, u kojoj je sudjelovalo 1.800 ispitanika, razbili su mit kako je državna uprava savršeno mjesto za rad, priopćili su iz sindikata.
– Iako je 40 posto državnih službenika zadovoljno svojim radnim mjestom, oko 30 posto njih razmišlja o promjeni poslodavca, što je iznad nacionalnog prosjeka pa je moguć daljnji odljev zaposlenika iz državne službe. Najmlađi ispitanici iskazali su najveću razinu nezadovoljstva radnim uvjetima – rekao je profesor Dragan Bagić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Oni češće mijenjaju poslodavce i traže fleksibilnije radne uvjete kako bi mogli uskladiti privatne i poslovne obveze. Visine plaće je najistaknutiji razlog nezadovoljstva, a ona ne privlači mlade ljude ni zadržava već zaposlene u javnoj upravi.
– U državnoj službi plaće su zbog inflacije realno pale i zaostaju znatno više od drugih sektora – istaknuo je profesor Bagić.
Kakvi su radni uvjeti u državnoj službi, kakvo javnost razmišlja o državnim službenicima te zašto državna služba nije primamljivo mjesto za rad – na sva ova pitanja odgovore su dali sugovornici okruglog stola.
Predsjednica Sindikata Iva Šušković prisjetila se povijesne 1996. kada je Sindikat s Vladom Republike Hrvatske potpisao prvi Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike. Tada su, istaknula je, zaposleni u državnoj službi dobili sindikat na koji se mogu osloniti. Od tada pa sve do danas Sindikat je važan partner u kolektivnim pregovorima i sudionik brojnih radnih skupina za izradu zakonskih prijedloga kako bi rad u državnoj službi bio organiziraniji, a radni uvjeti bolji.
U tri godine sklopljeno više od 160 ugovora s poslodavcima
– Samo u protekle tri godine sklopili smo više od 160 sklopljenih ugovora, njihovih izmjena i dopuna, aneksa kojim smo, u većini slučajeva, poboljšali plaće i materijalna prava zaposlenih i to iskustvo nas svakako čini iskusnim socijalnim partnerom, odnosno pregovaračem – istaknula je Iva Šušković.
Načelnica Sektora za službeničke odnose Ministarstva pravosuđa i uprave Sanda Pipunić potvrdila je nezadovoljstvo primanjima i radnim uvjetima u državnoj službi.
– Nedovoljno je državnih službenika s kompetencijama na ključnim mjestima, a prisutna je loša i iskrivljena percepcija državnih službenika u javnosti kao uhljeba – upozorila je Pipunić.
.