Ljetno računanje vremena počinje u nedjelju, 30. ožujka. U 2 sata ujutro pomaknut ćemo kazaljke jedan sat unaprijed, na 3 sata. To znači da ćemo spavati jedan sat kraće.
Pomicanje sata dovodi se i u direktnu vezu sa zdravljem, posebno onim psihičkim.
Neka istraživanja ističu da dvostruko pomicanje sata godišnje izbacuje tjelesni sat iz ritma i bar privremeno škodi zdravlju i sigurnosti. Prema istim izvorima ”opasnije“ je ljetno pomicanje vremena jer tada gubimo jedan sat, ali i zimsko može izbaciti organizam iz ravnoteže.
Ljetno i zimsko računanje vremena postoji u većini europskih zemalja i gotovo cijeloj Sjevernoj Americi, a ostatak svijeta odrekao se pomicanja sata ili ga čak nikad nisu ni pomicali. U Hrvatskoj se satovi pomiču od 1983. godine.
Posljednjih nekoliko godina zemlje članice EU vode rasprave o tome da se ukine pomicanje sata odnosno da svaka država može odlučiti hoće li stalno imati zimsko ili ljetno računanje vremena, ali konačna odluka još nije donesena.
Prelaskom na ljetno računanje vremena, počinje i drugačiji obračun potrošene struje. Električna energija utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a energija utrošena u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj tarifi – kažu u HEP-u.
Prelazak na zimsko računanje vremena počinje u nedjelju, 26. listopada 2025. godine. U 3 sata pomaknut ćemo kazaljke jedan sat unazad, na 2 sata ujutro. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.