Suhe i ispucale pete mogu uzrokovati bolove i neugodu, posebice u ljetnim mjesecima. Suha koža na petama može predstavljati i zdravstveni problem, no najčešće se radi samo o poteškoćama kozmetičke prirode.
Ovu pojavu najčešće doživljavamo nakon zime ako stopala duže vrijeme nisu bila pravilno hidratizirana. Iako su ispucale pete nisu ugodne, postoje razni prirodni načini kako ih tretirati, kao i nekoliko trikova koje možete napraviti kako bi se taj problem što rjeđe pojavljivao. Nerijetko se uz ispucale pete pojavljuju i zanoktice, bijele crte na petama koje su na dodir grube te perutava koža na većem dijelu stopala.
Kako se riješiti ispucanih peta?
Našoj koži treba njege, posebice onim dijelovima kojima pridajemo manje pažnje jer su manje vidljivi. Za početak razmislite o tome jeste li svojim stopalima pružili dovoljno njege i hidratacije te kakva vam je higijena stopala. Što se tiče pranja kože, ni premalo ni previše nije dobro već treba biti umjeren.
Ako vam se unatoč brizi pojavljuju ispucale pete proučite proizvode koje koristite za stopala. Ponekad kupke ili kreme za stopala mogu biti previše intenzivni i prepuni dodanih supstanci koje vaša koža teško podnosi. Proizvodi s dodanim parfemima mogu izazvati upale kože što znači da bi bolja opcija svakako bilo koristiti što prirodnije proizvode.
S obzirom na to da je jedan od uzroka ispucalih stopala i neadekvatna obuća, razmislite o tome da je promijenite. Osjećat ćete se bolje, olakšat će se bolovi u nogama i leđima te smanjiti mogućnost nastanka ispucanih peta, piše N1.
Kako njegovati ispucane pete?
Da biste bili sigurni da se više ne pojavljuju ispucale pete trebali biste im barem jednom tjedno pružati njegu u obliku kupke, krema i masaže. Svakodnevno tuširanje obično ne uspije dovoljno omekšati kožu zbog čega bi barem jednom tjedno bilo dobro prakticirati kupku za stopala.
Kupka za stopala s eteričnim uljima
Počnite tako da prije spavanja uzmete sat vremena i pripremite kupku za stopala. U kupku možete staviti proizvode za njegu stopala, ali i eterična ulja. Najbolja eterična ulja za stopala su od mente i lavande jer stvaraju efekte hlađenja i opuštanja. Ujedno mogu pomoći i kod zacjeljivanja rana i žuljeva.
Ako imate gljivičnu infekciju koristite proizvode koje vam je preporučio liječnik, no za prevenciju možete koristiti eterično ulje čajevca koje eliminira bakterije i gljivice sa stopala.
Uz to je u kupku dobro dodati i malo prirodne morske soli kako bi se što više stare kože otopilo. Ako koristite eterična ulja bit će dovoljno oko 10 kapi te dvije žličice morske soli. Trajanje kupke neka bude barem pet minuta, ali to slobodno odaberite sami. Ako se žurite, dovoljno će biti da vidite da se koža lagano smežurala, no ne bi bilo loše ostaviti stopala u vodi i nakon toga.
Piling stopala i ispucanih peta
Nakon kupke slijedi piling stopala i ispucanih peta. Piling možete raditi s gotovim proizvodom ili ga napraviti sami uz prirodne sastojke. Pomiješajte malo morske soli, griza ili kukuruzne krupice s dvije žlice baznog ulja i par kapi eteričnog ulja po želji. Pomiješati možete i malo šećera, meda i soka limuna, a vjeruje se i da talog kave može biti dobar sastojak za piling kože. Time trljajte cijela stopala, posebice ispucane pete i područje između prstiju. Dok radite piling lagano masirajte stopala.
Pedikura stopala
Da biste se zbilja riješili viška kože na ispucanim petama bit će potrebno ostrugati višak kože. Ovo možete činiti posebnim proizvodima i rašpama za pete. Struganjem mrtve kože će se koža stopala dodatno zagladiti. Kod biranja rašpe za pete pazite da ne odaberete neku pretjerano oštru ili da je ne koristite presnažno. Pazite da se ne ozlijedite. Struganje mrtve kože s ispucanih peta trebalo bi raditi često i uporno kako se problem ne bi vraćao. Nakon što završite sa struganjem peta, odradite pedikuru i odstranite višak noktiju i zanoktica.
Hidratacija
Završni dio svake njege treba biti hidratacija na očišćenu i suhu kožu. Ovaj dio procesa je idealan da si priuštite i malu masažu stopala. Nanesite kremu po želji koja je hranjiva i koja će pomoći u smanjivanju suhoće. Ako imate problem poput infekcije, koristite proizvode koje vam je preporučio liječnik. Regenerativnim balzamima, kremama i mastima prođite cijela stopala. Ako koristite ulje, ono neka ide nakon hidratantnih sastojaka jer će tako stvarati dodatnu prirodnu barijeru i štititi kremu na koži.
Ako je problem ispucanih peta intenzivan, nakon ovog procesa nanesite više kreme no obično pa obucite debele čarape i tako idite spavati. Na ovaj način ćete pojačati hidrataciju. Ne činite to ako imate gljivičnu infekciju koja bi se zbog takvog postupka mogla proširiti.
Idealno bi bilo ovaj proces raditi prije spavanja jer ćete si time pružiti opuštanje i njegu. Međutim, ako nakon toga izlazite iz kuće, nikako ne zaboravite nanijeti kremu sa zaštitnim UV faktorom i na kožu stopala. Na taj dio često zaboravljamo no suhoća kože se pojačava ako dođe do crvenila zbog sunca što produžuje problem ispucalih peta.
.