Ortodontska terapija namijenjena je svim uzrastima, a osim stvaranja lijepog osmijeha ključna je za zdravlje desni i uklanjanje funkcionalnih anomalija. Zbog pouzdanosti i učinkovitosti, fiksni zubni aparatić među najčešćim je izborom ortodonata kad je riječ o terapijama kojima se rješava nepravilan zagriz, razmak između zuba i druge estetske ili funkcionalne smetnje čeljusti i zuba.
Nepravilni zubi rizik su i za pojavu karijesa te upalu zubnog mesa jer je teško održavati njihovu higijenu, a mogu utjecati i na govor, piše portal Implantati.
Stručnjaci preporučuju prvi posjet ortodontu u dobi od sedam godina zbog promjena čeljusti, a potom opet u dobi od 10 godina kad se već prema zagrizu i drugim pokazateljima može naslutiti hoće li se u budućnosti pojaviti potreba za fiksnim aparatićem. No i u odrasloj dobi nije neobično koristiti ortodontsku terapiju.

Prilagodba na zubni aparatić
Ortodont će preporučiti vrstu aparatića, no najčešće se koriste fiksni aparatići sa sustavom bravica i žicom. Konkretno, bravice su pločice koje se ortodontskim ljepilom lijepe na zube, a spaja ih žica koja se zateže prilikom svakog tretmana s ciljem oblikovanja zagriza i ispravljanja zuba.
Koliko će dugo netko nositi zubni aparatić, individualno je i ovisi o razlogu terapije, a najčešće je to razdoblje u trajanju do dvije godine nakon čega se aparatić uklanja, a zagriz sterilizira.
Prije postavljanja aparatića svi zubi moraju biti zdravi i bez upalnih procesa. Postupak postavljanja je uglavnom bezbolan i traje oko 15 minuta, no nakon toga pojedinci bi mogli iskusiti nelagodu i preosjetljivost.
Riječ je o prolaznim tegobama i ortodonti će pacijentima dati upute o prehrani i higijeni. Najčešće je potrebno nekoliko dana dok se pacijenti ne priviknu na aparatić, pa je preporuka konzumirati mekšu hranu.
Tijekom terapija svakako valja imati na umu da tvrda hrana poput korice kruha ili orašasti plodovi mogu oštetiti i odlijepiti bravicu pa ih treba izbjegavati, a tvrdo voće poput jabuke ili kruške valja usitniti na komadiće veličine zalogaja i pažljivo ih žvakati.
Također, ortodonti preporučuju izbjegavanje karamela i gumenih bombona koji su ljepljivi i mogu utjecati na aparatić. S druge strane, gume za žvakanje bez šećera među preporučljivim su namirnicama koje pomaže boljoj prokrvljenosti i smanjenju rizika od razvoja karijesa.
Iritacije i ozljede
Tijekom nošenja aparatića moguće su ogrebotine ili iritacije na unutrašnjoj strani obraza, pa ortodonti preporučuju elemente aparatića koji uzrokuju tegobe prekriti ortodontskim voskom.
U slučaju ozljeda preporuka je korištenje proizvoda namijenjenih liječenju afti jer će ubrzati cijeljenje oštećenog tkiva. Također, ispiranje usta mlakom slanom vodom prije i nakon jela može pomoći u ublažavanju tegoba, ali i boljem održavanju aparatića.
Higijena aparatića
Tijekom ortodontske terapije redovita i temeljita higijena usne šupljine ključna je za održavanje oralnog zdravlja. Aparatić predstavlja strano tijelo na kojem na brojnim mjestima može zaostati hrana i stvoriti podlogu za razvoj bakterija, pa je idealno nakon svakog obroka četkati zube. Korištenje interdentalne četkice je imperativ, a oralni tuš pomaže u čišćenju prostora oko bravica.