Sezona je krafni koje su u naše krajeve stigle u doba Austro-Ugarske. U nekim dijelovima Hrvatske zovu ih krofne ili pokladnice jer su se jele isključivo u vrijeme poklada. I danas se krafne najčešće jedu na fašnik. U dalmatinskim županijama umjesto krafni za fašnik se pripremaju fritule.
Generacije učenika svoje školsko vrijeme vezuju uz krafne iz lokalnih pekara. Veliki odmor bio je rezerviran za odlazak u pekaru po krafne.
Krafne može napraviti svatko kod kuće. Potrebno je samo vrijeme i dobra volja. Kada ih počnete pripremati najvažnije je da odvojite dosta vremena, dobro ugrijete kuhinju i sve sastojke izvadite ranije iz frižidera.
Iskusne domaćice u smjesu za krafne uvijek dodaju žličicu rakije koja će spriječiti upijanje ulja. Kod prženja krafni važno je da ulje ne bude prevruće jer će krafne brzo dobiti boju, a neće biti pečene iznutra. Nemojte odjednom staviti previše krafni u posudu za prženje jer će se temperatura ulja sniziti i krafne će upiti previše masnoće
Možete ih puniti marmeladom, čokoladom ili različitim kremama.

Sastojci za krafne
1 kg glatkog brašna
2 cijela jaja i 2 žumanjka
1/2 šalice šećera
1 čajna žlica soli
2 vanilin šećera
1 vrećice praška za pecivo
malo ribane korice limuna
1 žlica rakije
1 dcl ulja
ulje za prženje
5 dcl mlijeka
1 kocka svježeg kvasca
marmelada po želji

Priprema krafni
U posudi ugrijte 1 dcl mlijeka (ne smije biti prevruće) dodajte 1 čajnu žlicu šećera i 1 čajnu žlicu brašna, promiješajte i dodajte svježi kvasac. Ostavite da se sve diže.
Jaja tucite sa šećerom i malom žlicom soli dok ne dobijete pjenastu smjesu, potom je dodajte u brašno pomiješano s praškom za pecivo.
Dodajte potom ulje, žlicu rakije, izmiješajte i dodajte kvasac i naposljetku toplo preostalo mlijeko. Sve dobro umijesite dok tijesto ne postane mekano i podatno.
Dobivenu smjesu ostavite na toplom dok se ne udvostruči, potom je prebacite na pobrašnjenu površinu i razvaljajte na debljinu 1 cm. Okruglim kalupom ili čašom izrezujte oblike i kada ste iskoristili cijelu smjesu, ostavite ih da se uzdignu. Potom ih okrenite na drugu stranu da se i ona diže.
U posudu za prženje ulijte ulje i zagrijte (treba biti vruće, ne smije se pregrijati). Krafne stavljajte u zagrijano ulje i pazite da je prva strana koja se podizala okrenuta prema gore.
Smanjite vatru i poklopite poklopcem, nakon pola minute uklonite poklopac i okrenite krafne na drugu stranu da se prži, ali bez pokrivanja poklopcem (na ovaj načina po sredini krafne nastaje bijela crta baš poput originalnog izgleda). Kada su krafne gotove izvadite ih da se ocijede na papirnatom ubrusu.
Špricaljku za kreme napunite marmeladom i punite krafne nakon što se ohlade. Ako ne volite punjene krafne, možete ih samo posuti šećerom u prahu.
Dobar tek!
.