Tetoviranje je danas postalo pravi trend. Na ukrašavanje tijela odlučuju se osobe svih dobnih skupina, a posebno je popularno kod mladih. Tetoviranje nije posve bezopasno jer nosi određene zdravstvene rizike. Može doći do infekcije, alergijske reakcije, mogu nastati i ožiljci na mjestu tetovaže.
Tetovirani dio tijela također postaje osjetljiv na sunce te je važno koristiti sredstva za zaštitu sa SPF faktorom kako bi se smanjio rizik od opekotina.

Prije tetoviranja potrebno je provjeriti salon u koji se odlazi. Preporučeno doba godine za tetoviranje su jesen, zima i rano proljeće kada još nema toliko sunca.
Osoba koja se odluči za tetovažu obično ne razmišlja previše o zdravstvenim rizicima koje može imati. Naime, tetovaže otežavaju dermatolozima pregled kože i madeža. Koža koja je prekrivena tetovažom može skrivati kancerogene promjene koje je teško otkriti.

Tetovaža može imati i negativne učinke kod snimanja magnetskom rezonancom (MR). Što se sve može dogoditi u takvim slučajevima pojasnio nam je specijalist radiologije i subspecijalist ultrazvuka Nikola Ivan Leder iz Medicinskog centra Gorica.
– Tetovaže mogu predstavljati izazov tijekom magnetske rezonancije (MR) zbog prisutnosti metalnih oksida u pigmentima boje (najviše u crvenoj boji). Ovi metali mogu reagirati s magnetskim poljem, što rezultira toplinskim učincima koji mogu izazvati neugodu ili čak opekline na području tetovaže (tetovaža djeluje kao zavojnica).
Nadalje, metalni pigmenti mogu na snimkama izgledati kao promjene u tijelu, što otežava interpretaciju rezultata i može smanjiti dijagnostičku točnost – pojašnjava doktor Leder.
Studije su, kaže, zabilježile slučajeve lokaliziranog zagrijavanja kod pacijenata s tetovažama prilikom MR snimanja, osobito kada su korištene snažnije magnetske rezonancije od 3T.
Tetoviranje i mamografija
Tetovaže također mogu uzrokovati probleme tijekom mamografskih pregleda. Pigmenti iz tetovaža, osobito ako se nalaze na području dojki ili blizu njih (rame, nadlaktica), mogu se taložiti u limfnim čvorovima, simulirajući patološke promjene poput tumora i metastaza, rekao nam je doktor Leder.

Osim toga, određeni pigmenti tetovaža mogu izgledati kao mikrokalcifikati na mamografskim slikama (rani znaci karcinoma dojke), što potencijalno vodi do lažnih pozitivnih rezultata i nepotrebnih invazivnih dijagnostičkih postupaka, poput biopsije, rekao nam je doktor Leder.
Tetovaže su trajni ukrasi tijela i zato je važno prije odlaska na tetoviranje dobro razmisliti prije donošenja odluke.