Prvi petak u veljači u Hrvatskoj se obilježava Dan crvenih haljina. Ova javnozdravstvena akcija želi podići svijet javnosti o specifičnostima moždanog udara u žena, skrenuti pažnju na posljedice zanemarivanja simptoma i na potrebu promjene načina života.
Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao univerzalna slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i živosti, ali i upozorenja.
Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat
Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen, ističu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Kampanja ima za cilj potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama. Također želi potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce.
Moždani udar, kao i kardiovaskularne bolesti (KVB) u žena ukupno pobudili su poseban interes tek u posljednjih desetak godina.
Ranije su znanstvena istraživanja obuhvaćala uglavnom mušku populaciju, a danas znamo da moždani udar i KVB-i u žena imaju svoje specifičnosti, te da znatno veći broj žena nego muškaraca umire od moždanog udara i KVB-a.
Nažalost, rizik od moždanog udara i KVB-a u žena još je uvijek podcijenjen, smatrajući da su žene zaštićene hormonskim statusom. Međutim, žene imaju niži rizik od moždanog udara i KVB-a samo u fertilnoj dobi, dok se nastupom menopauze rizik izjednačava s rizikom u muškaraca, a važnost prevencije rizičnih faktora u žena ostaje neprepoznata.
Čimbenici rizika za moždani udar
Čimbenici rizika na koje možemo utjecati su: pušenje, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost, pretilost, povećana konzumacija alkohola, visoki krvni tlak, povišeni kolesterol, šećerna bolest, bolesti srca (osobito fibrilacija atrija), tranzitorna ishemijska ataka (TIA).
Na nastanak moždanog udara utječu razni čimbenici, a na neke ne možemo utjecati kao što su životna dob, spol, obiteljska sklonost.
Žene su sklonije moždanim udarima
Specifični čimbenici rizika za moždani udar kod žena su korištenje oralni kontraceptiva. Tablete za kontracepciju s vremenom su postale mnogo sigurnije, ali žene koje već imaju rizik od moždanog udara trebaju poduzeti dodatne mjere opreza.
Trudnoća – rizik od moždanog udara u trudnica iznosi 21 na 100.000, s najvećim rizikom od moždanog udara u trećem tromjesečju i nakon porođaja. Trudnice s visokim krvnim tlakom trebaju se liječiti lijekovima i pažljivo nadzirati.
Preeklampsija – visoki krvni tlak koji se razvija tijekom trudnoće. Preeklampsija udvostručuje rizik od moždanog udara kasnije u životu.
Korištenje hormonske nadomjesne terapije.
Migrene s aurom – migrene s aurom povezane su s ishemijskim moždanim udarom kod mlađih žena, osobito ako puše ili koriste oralne kontraceptive.
Žene i muškarci koji dožive moždani udar često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simptome.
Najčešći simptomi moždanog udara nastaju iznenada. Može se pojaviti iznenadna utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge ili lica, osobito ako je zahvaćena samo jedna strana tijela.
Iznenadne smetnje govora – otežano razumijevanje, izgovaranje ili gubitak govora.
Iznenadne smetnje vida – naglo zamagljenje ili gubitak vida.
Iznenadne smetnje u hodu, nesigurnost i zanošenje u hodu, gubitak ravnoteže, vrtoglavice.
Jaka glavobolja, može biti praćena mučninom i povraćanjem.
Specifični simptomi moždanog udara koji su prisutni kod žena razlikuju se od uobičajenih i upravo zbog toga stvaraju problem, jer uglavnom nisu prepoznati kao simptom moždanog udara, a liječenje je često odgođeno.
Specifični simptomi moždanog udara kod žena su: gubitak svijesti ili nesvjestica, opća slabost, poteškoće u disanju ili kratkoća daha, zbunjenost, nereagiranje ili dezorijentacija, nagla promjena ponašanja, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje, bol, štucanje.
Moždani udar u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je moždani udar, kao i u Europi i svijetu, među pet najčešćih uzroka smrti. U 2022. godini od moždanog udara umrlo je 4.289 osoba, odnosno 7,5 % svih umrlih. Od toga je 1.846 umrlih muškarca (6,6 % od svih umrlih muškaraca) i 2 443 umrlih žena (8,4 % od svih umrlih žena), navode iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.