Više od 17 tisuća osoba u Hrvatskoj ima dijagnosticiranu Parkinsonovu bolest. Stručnjaci vjeruju da je oboljelih puno više, ali još uvijek nisu dijagnosticirani. Prema istraživanjima, broj oboljelih od Parkinsonove bolesti udvostručio se u posljednjih 25 godina. Ova bolest je neizlječiva i progresivna.
Parkinsonova bolest druga je najčešća neurodegenerativna bolest, a nastaje zbog gubitka ili degeneracije živčanih stanica u mozgu koje proizvode dopamin, ključni neurotransmiter za kontrolu pokreta.
Svjetski dan Parkinsonove bolesti obilježava se svake godine 11. travnja. Ovaj dan prilika je za podizanje svijesti o Parkinsonovoj bolesti, podršku oboljelima i njihovim obiteljima te promicanje istraživanja s ciljem pronalaska boljih tretmana i potencijalnog lijeka.
Glavni simptomi bolesti su tremor, drhtanje ruku ili nogu, rigidnost odnosno ukočenost mišića, sporost pokreta i problemi s ravnotežom i koordinacijom.
Osim motoričkih simptoma, mnogi pacijenti doživljavaju i nemotoričke simptome poput depresije, poremećaja spavanja i kognitivnih promjena. Iako trenutno ne postoji lijek za Parkinsonovu bolest, kombinacija lijekova, terapija i promjena životnog stila može pomoći u ublažavanju simptoma.
Liječenje Parkinsonove bolesti je simptomatsko, što znači da se dostupnim lijekovima pokušava kontrolirati motoričke simptome te tako utjecati na kvalitetu života oboljelog.
Liječnici pacijentima savjetuju da budu aktivni i dosta se kreću jer to sve utječe na psihofizičko stanje i usporava napredovanje bolesti.
U Hrvatskoj djeluje Udruga Parkinson i mi, osnovana je 2010. godine s ciljem unapređenja života oboljelih od Parkinsonove bolesti.
Okuplja bolesnike i njihove obitelji koji kroz edukaciju, terapiju, savjetovanje i povezivanje s različitim stručnjacima uče kako se lakše nositi s bolešću u svakodnevnom životu te kako pomoći drugim oboljelima. Udruga ima podružnice u Zagrebu, Rijeci, Zadru i Splitu.