Pred nama je blagdansko razdoblje koje donosi radost zajedništva, ali i povećan rizik od širenja respiratornih infekcija, poput gripe zbog brojnih kontakata i druženja. Gripa je virusna bolest koja se vrlo lako prenosi i obično se javlja zimi jer puno boravimo u zatvorenim prostorima. I zato je sada pravo vrijeme da se cijepite protiv gripe.
Gripa se javlja naglo, a najčešći simptomi su povišena tjelesna temperatura iznad 38°C, zimica, drhtavica, bolovi u mišićima i zglobovima, opća slabost i klonulost, glavobolja, kihanje i curenje nosa. Pacijenti se žale i na grlobolju, a može je pratiti i suhi kašalj
Za zdrave pojedince gripa je neugodna bolest koja traje nekoliko dana i ograničava radnu sposobnost. Komplikacije su moguće, a najugroženiji su visokorizičnim bolesnici. Zato liječnici savjetuju da se građani, posebno rizične skupine, cijepe protiv gripe. Kao što je poznato, cijepljenje može spriječiti ili značajno ublažiti tijek bolesti.
Protiv gripe bi se trebale cijepiti i osobe koje rade u kolektivima
Liječnik obiteljske medicine iz goričkog Doma zdravlja Hrvoje Jurlina zadovoljan je odazivom svojih pacijenata na cijepljenje protiv gripe.
Ove godine naručili smo 200 doza cjepiva i do sada je već potrošeno 185 doza, kaže doktor Jurlina. Napominje da pod njegovu ambulantu spada i Dom za starije „Oaza“ na Ključić Brdu gdje je cijepio 120 korisnika.
I sam se cijepio prošli mjesec protiv gripe i covida jer, kako kaže, svaki dan je u kontaktu s bolesnim ljudima koji kašlju, kišu i smatra da bi bilo neodgovorno da se i sam ne zaštiti.
Preporučuje cijepljenje osobama koje su u rizičnim skupinama, starijima, pacijentima s teškim dijagnozama, ali i onima koji rade u kolektivima poput vrtića, škola, staračkih domova jer se u njima brzo i lako proširi ova zimska infekcija. Prema iskustvima iz ranijih godina, prvi veći val gripe dođe odmah nakon božićnih blagdana i obiteljskih druženja odnosno kada se naši ljudi vrate sa skijanja.
– Nakon toga obično imamo povećan interes za cijepljenje, ali za mnoge je to kasno. Bolje je cijepiti se ranije, u prvom dijelu prosinca, jer je cjepivu potrebno dva do tri tjedna da se u tijelu razvije odgovarajuća zaštita, savjetuje doktor Jurlina.
Gripa može uzrokovati ozbiljne komplikacije
Koliko komplikacije mogu biti ozbiljne najbolje znaju u Klinici za infektivne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević” gdje obično završe pacijenti s najtežim komplikacijama.
– Gripa nije prolazna bolest, kod rizičnih skupina, poput starijih osoba, trudnica i kroničnih bolesnika, može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput upale pluća, pogoršanja kroničnih bolesti i smrtnog ishoda – ističe prof. dr. sc. Goran Tešović, dječji infektolog, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece u Klinici za infektivne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević” i predsjednik Hrvatske koalicije za imunizaciju.
Iako trenutno ne bilježimo značajniju pojavnost gripe u prijemnim ambulantama, iskustva s južne hemisfere ukazuju na mogućnost epidemije slične prošlogodišnjoj. Očekuje se da će sezona gripe intenzivnije započeti u prosincu, stoga svako odgađanje cijepljenja smanjuje šanse za pravovremenu zaštitu, kaže Tešović.
Kod djece se često uz upalu pluća javlja i upala uha
Gripa je teška bolest, osobito opasna za malu djecu, starije osobe i kronične bolesnike. Virus gripe oštećuje respiratorni epitel gornjeg i donjeg dišnog sustava, čime stvara uvjete za nastanak bakterijskih komplikacija, objašnjava prof. Tešović. Kod odraslih je najčešća bakterijska upala pluća uzrokovana pneumokokom, dok se kod djece, uz upalu pluća, često javljaju bakterijske upale srednjeg uha
Uz bakterijske komplikacije, gripa može uzrokovati i primarne komplikacije koje nastaju djelovanjem samog virusa gripe.
– Najčešća među njima je virusna upala pluća, ali virus gripe može izazvati i teže bolesti poput encefalitisa (upale mozga) ili miokarditisa (upale srčanog mišića) – ističe prof. Tešović.
Moderna cjepiva su sigurna
Za sve one koji se boje cijepljenja, prof. Tešović naglašava da su moderna cjepiva protiv gripe izuzetno sigurna.
Nuspojave su uglavnom blage i prolazne, poput boli i crvenila na mjestu primjene cjepiva, dok su ozbiljnije nuspojave izuzetno rijetke, ističe profesor. Blage nuspojave mogu uključivati i blagu vrućicu, koja rijetko prelazi 38 °C i obično ne traje dulje od dva dana. Ozbiljne nuspojave iznimno su rijetke, pojavljuju se u manje od jednog slučaja na nekoliko stotina tisuća doza, zaključuje prof. Tešović.
Građani koji se žele cijepiti protiv gripe, a pripadaju nekoj od skupina s povećanim rizikom od teškog oblika bolesti i komplikacija gripe, trebaju se javiti svojim liječnicima obiteljske medicine i pedijatrima radi cijepljenja.
Evo tko se sve može besplatno cijepiti protiv gripe
Pravo na besplatno cijepljenje imaju osobe od 65 godina i starije, štićenici domova za starije osobe, osobe s kroničnim oboljenjima, odrasli i djeca s kroničnim bolestima, djeca i adolescenti (6 mjeseci do 18. godina) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, trudnice, osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i zdravstveni radnici.
Osim cijepljenjem, liječnici savjetuju da se češće peru ruke sapunom i tekućom vodom, prekriju usta i nos papirnatom maramicom tijekom kašljanja i kihanja… Gripa se prenosi kapljičnim putem prilikom kihanja, kašljanja i šmrcanja (ulaskom kapljica izravno u nos ili usta osoba koje se nalaze blizu oboljele osobe) i indirektnim kontaktom kada respiratorni sekret oboljelih dođe na ruke.
Ako se razbolite ostanite kod kuće, pijte mnogo tekućine, najbolje toplog čaja, uzimajte C vitamin, preparate za snižavanje temperature, odmarajte te izbjegavajte kontakte s ukućanima.
U slučaju da dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja potražite liječničku pomoć.
*** Tekst je dio projekta Naša županija ***